Boží muka U Františku v katastru obce Lipno se dočkala obnovení

Lucie Steklá 2024-04-16 06:10:00

Zasloužili se o to otec a syn Jaromírové Černovských ze Hřivic.


Památka, o níž je nejstarší dochovaná písemná zmínka z let 1764 až 1768, v posledních desetiletích chátrala. Na vrcholu stávala socha svatého Františka Xaverského, která byla poškozena. Během let byla socha poškozena, nakonec se dochoval jediný pískovcový kvádr, který nese nápis o opravě z roku 1886, při níž byla socha nahrazena křížem. I ten byl však v polovině 20. století poškozen, nahrazen křížem litinovým, později byla památka pravděpodobně shozena zemědělskou technikou, chátrala a zarůstala ostružinami.

,,Myšlenka na obnovení památky se zrodila přibližně před čtyřmi lety. Nejdříve jsme se snažili zjistit co nejvíce informací o místě i památce. Na jaře loňského roku jsme pozvali kamenosochaře, kteří z kamenných fragmentů sestavili co nejpřesnější podobu. Podařilo se nám vyzvednout a zachránit šestisetkilový kvádr. Zbylé části božích muk byly vypracovány kamenosochaři,“ uvedli otec a syn Černovských. Zbývalo jen sehnat finanční prostředky potřebné pro obnovu. Podařilo se získat dotaci od Nadace Občanského fóra, přispěli také jednotlivci, či obce, na jejichž rozhraní muka leží. Práce na osazení muk začaly v červenci loňského roku, kdy byl vykopán a zabetonován základ. První tři části božích muk byly umístěny 20. září, zbylé kamenosochaři instalovali letos 6. března.

Na slavnostní akci minulou neděli požehnala božím mukám duchovní Veronika Richtářová z Církve československé husitské v Lounech. Kamenosochařské práce realizovala rodinná firma manželů Heleny a Daniela Jahodových z Kozojed u Kralovic. text, foto: Lucie Steklá

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video