Louňané málo třídí, hrozí zvýšení poplatků

Lucie Steklá 2024-07-08 06:54:00

Louny – Třicet milionů. Tolik ročně činí náklady na likvidaci odpadů v Lounech. Občané z toho zaplacením poplatku uhradí polovinu, zbytek dá ze svého rozpočtu město. Zákon obcím ukládá, aby od příštího roku vytříděné recyklované složky dosahovaly alespoň šedesát procent, jinak budou platit za odpady víc. Louny zdaleka tento limit neplní, nyní jsou zhruba na čtvrtině. Problém je, že i přes motivačně nízký poplatek ve městě někteří občané odpad netřídí. Hrozí, že v nadcházejících letech náklady na likvidaci odpadů v Lounech výrazně vzrostou a radnice přistoupí k navýšení poplatků za jejich vývoz.

,,Loni a předloni byla sazba poplatku za odkládání komunálního odpadu 0,42 Kč za litr. Od letošního ledna se poplatek zvýšil na 0,54 Kč za jeden litr objemu, současně byl zaveden minimální objem, a to šedesát litrů na oso-bu a měsíc. Občané v Lounech tedy platí v porovnání s okolními obcemi nejnižší poplatek z odpadů. Jeho smyslem je motivace k třídění,“ uvedl tiskový mluvčí lounské radnice Marcel Mihalik. Město tak zmírnilo doplatek, který s provozováním odpadového hospodářství souvisí a představuje více než 50 procent celkových nákladů.

Problémem je to, že v Lounech vyhodí občané do kontejnerů na směsný komunální odpad až sedmdesát procent toho, co ještě mohli vytřídit nebo kompostovat. K tomuto údaji přivedla radnici loňská analýza, kterou si nechala zpracovat u společnosti Marius Pedersen. Jedná se zejména o biologicky rozložitelný a gastro odpad, který by se dal vytřídit v domácnosti. Analýza vzorku směsného komunálního odpadu se uskutečnila 25. září 2023, kdy bylo svezeno osmnáct kusů nádob velikosti 120 litrů z vybrané lokality Loun a dále patnáct kusů nádob o velikosti 1100 litrů. ,,Nádoby byly svezeny do areálu provozovny v Rybalkově ulici. Odpad se vysypal na plachtu a poté se ručně třídil podle předem určených kategorií. Vytříděný odpad daných kategorií se potom dále vážil. Výsledkem bylo pro město velmi znepokojujících sedmdesát procent odpadu, který se dal třídit,“ vysvětli tehdy M. Mihalik. Proto město Louny jako součást prevence a snahy nezvyšovat občanům poplatky pořídilo kompostéry. Ze sedmi set kusů jich je k dispozici stále zhruba dvě stě, stačí o ně požádat.

Realita není pro občany přívětivá, pokud nezmění přístup k nakládání s odpadky, upozorňuje radnice. „Mohou výrazně zlepšit kvalitu třídění odpadů i výši poplatku tím, že nebudou odkládat papír, plasty, sklo, textil, stavební odpad, zejména pak biologický a gastro odpad do černých nádob, ale vytřídí ho do příslušných separačních nádob nebo odvezou do sběrného dvora,“ sdělil radní pro životní prostředí Jaromír Suchan.

Louny plánují kampaň na zvýšení motivace veřejnosti k třídění odpadu. ,,Kdo má prostor, může kompostovat díky kompostéru, o který si na radnici požádá, a který mu zdarma dáme, a dokonce pomůžeme i sestavit. Ke zvyšování poplatků se město uchylovat nechce, pokusíme se situaci změnit ještě kampaní. Máme široko daleko nejnižší poplatky, občané to ale nejspíš neumí docenit,“ míní tajemník Městského úřadu Louny Michael Straka.

Neplatičů je v Lounech poměrně málo. ,,Za rok uhradilo poplatek 2303 poplatníků v celkové výši 14,62 milionu korun. Ke konci května neuhradilo poplatek za komunální odpad z věci nemovité celkem 41 poplatníků, výše nedoplatků tak činí 188 tisíc korun,“ sdělil Marcel Mihalik.

Pokud obyvatel za odpady nezaplatí, radnice mu pošle platební výměr. Pokud nezaplatí ani ten, věc přebírá exekutor. (lus, mim)

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ - LOUNY

Jsme fandové digitálního účetnictví, umělé inteligence a moderních technologií a do naší lounské kanceláře hledáme novou posilu pro stálou nebo nárazovou spolupráci externí nebo interní formou. Předchozí zkušenost s účetnictvím je nutná, moderní technologie zaškolíme a zvládneme společně. Požadujeme ochotu učit se novým věcem, pozitivní, zodpovědný a aktivní přístup.
Tel.: 777197823
E-mail: info@arelas.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video