I malý kolektiv dokáže velké věci

Pavel Macák 2014-03-04 11:35:00

Brodec – Je až neuvěřitelné, že stačí jeden člověk, který přesvědčí další, aby společně vyprovokovali ostatní obyvatele vesnice k uspořádání tradičního masopustního veselí. Tou hybnou pákou je v Brodci u Loun místostarostka Graziella Mlýnská. Předky má sice italské, ale ona sama se sem na sever Čech do malé obce přistěhovala před deseti lety z moravského Holešova, kde téměř čtyřicet let pracovala v kulturním zařízení a podobná kulturně-společenská aktivita jí chyběla. 

„Víte tady je téměř šedesát rodinných domů, ale jen ve dvaadvaceti bydlí stálí obyvatelé, zbývající jsou chalupáři. Přesto se nám podařilo za minulý rok udělat spoustu investičních akcí, na které se nám podařilo získat dotace. Lidi to přesvědčilo, že se pro ně něco dělá a postupně se dávají dohromady. Tradice Masopustu se zde neuskutečnila šestašedesát let a jsme rádi, že přišlo tolik masek, ale dorazili i ostatní, kteří jen průvod doprovázejí,“ řekla nám Graziella Mlýnská, která byla přestrojena za pavouka. Ale byli tady i vodník, nevěsta, hejkal, šaškové, tučňák a další a další. Jejich hlavou byl „farář“ Miroslav Vlček, který požádal starostu obce Pavla Beneše o povolení masopustního průvodu, v jehož čele vyhrávala místní kapela. A pak se již šlo od domu k domu (na horním snímku), kde si jeho majitelé mohli zatancovat s medvědem a medvědářem. Končilo se dlouho po půlnoci v klubovně na místní hasičárně.
Masopustní veselí se uskutečnilo také Radonicích a ve Veltěžích(na snímku vlevo), kde se sešlo téměř čtyřicet maškar a masek. I zde jim průvodu po obci vyhrávala dechovka. Tančilo se, popíjelo a veselilo se u každého domu. Více snímků

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video