Osvoboditeli Jarošovi by bylo devadesát devět

Pavel Macák 2011-08-11 00:00:00

Louny – Před rodným domem čestného občana města Loun kapitána Otakara Jaroše v Kotěrově kolonii se minulé pondělí uskutečnilo setkání občanů, které organizovalo občanské sdružení Česko-ruské společnosti v Lounech u příležitosti 99. výročí narození tohoto lounského rodáka. Narodil se v rodině topiče c. k. státních drah a po vzniku protektorátu uprchl v září 1939 ilegálně do Polska, kde se stal příslušníkem tzv. Československého legionu pod velením podplukovníka Ludvíka Svobody a později v hodnosti nadporučíka pěchoty a ve funkci velitele 1. pěší roty 1. československého pěšího praporu v Sovětském svazu bránil se svou jednotkou obklíčenou ukrajinskou obec Sokolovo, kde 8. března 1943 padl. Posmrtně byl povýšen do hodnosti kapitána a byl mu udělen titul Hrdina SSSR.  Čestné občanství Loun mu bylo uděleno in memoriam dne 17. června 1994.

„Rádi bychom, aby vzpomínka na tohoto rodáka byla příští rok slavnostnější. Máme k dispozici mnoho dokumentů a fotografií, které se k  Otakaru Jarošovi vztahují a rádi bychom vydali brožuru a pokud možno i uspořádali výstavu o životě tohoto hrdiny,“ uvedl předseda společnosti Michal Petrik a místostarosta Pavel Csonka dodal, že jeho jménem by příští rok měla být znovu pojmenována Základní škola v ulici 28. října.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video