Kominík čtyřletý trest ihned přijal: Má splatit téměř milionovou škodu

Jarka Cibulková 2016-11-09 09:58:00

Louny, Žatec – Na čtyři roky do věznice s ostrahou odsoudil ve středu trestní senát Okresního soudu v Lounech falešného kominíka Václava Gartnera ze Žatce. Státní zástupkyně ho vinila z neoprávněného podnikání, padělání a pozměňování veřejné listiny, podvodu, krádeže a neoprávněného nakládání s platebním prostředkem. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný trest na místě přijal.

Soudkyně četla samotnou obžalobu přes dvě hodiny, spisy čítají přes tři stovky poškozených, od kterých Gartner vybral v letech 2011 až 2016 zálohy na kominické práce, které neodvedl. Škoda se vyšplhala přes dva a půl milionu korun.
Půjde do ostrahy
„Obžalovanému přitížilo, že si záměrně vybíral starší občany a také dlouhá doba trvání trestné činnosti,“ shrnula ve svém závěrečném návrhu státní zástupkyně. Navrhovala třiačtyřicetiletému Gartnerovi trest ve výši čtyř a půl roku se zařazením do věznice s ostrahou. Advokátka i samotný obžalovaný prosili soud o zařazení do věznice s dozorem, kde by obžalovaný mohl ihned nastoupit do práce a peníze poškozeným vracet.
Vylákal peníze
Poškozených jsou stovky, většinou z menších vesnic v Ústeckém a Středočeském kraji. Obžalovaný nejdříve chtěl vyslechnout všechny svědky, postupně ovšem rezignoval, soud jich nakonec vyslechl zhruba sto padesát. „Dostala jsem doporučení od mé kamarádky, vzal si zálohu dvanáct a půl tisíce korun, že jsou oba komíny špatné, pak jsem tam měla za tři čtvrtě roku jiného kominíka a ten mi řekl, že jsou oba komíny v pořádku. I to, že vymetal komíny, když se v kamnech topilo, mi bylo divné,“ vypověděla před soudem svědkyně z Podbořanska.
Soudkyně v odůvodnění rozsudku právě uvedla, že podle slyšených svědků některé opravy komínových cest ani nebyly nutné, chtěl z lidí vylákat peníze. Několikrát soudně trestanému Gartnerovi soud také uložil trest propadnutí věci, osobního vozu, trest zákazu řízení motorových vozidel na osmnáct měsíců a povinnost nahradit škodu. Ta byla vypočtena jako neoprávněný prospěch ve výši 60 procent z celkové škody, což činí devět set tisíc korun. Část poškozených odkázal se svou škodou na občanskoprávní jednání. „Chci poškozeným peníze vrátit. Lituji svého chování. Omlouvám se všem poškozeným,“ zmínil ve své závěrečné řeči obžalovaný. Když odváděla Gartnera eskorta z jednací síně, řekl novinářům, že trest je spravedlivý. Rozsudek je pravomocný.

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video