Zprovoznění D7 u P. Týnce jako předvánoční dárek. Projet se po dalším úseku dálnice máme 16. prosince

Lucie Steklá 2021-12-05 18:56:00

Z necelých osmdesáti plánovaných kilometrů dálnice D7 je zprovozněna polovina, od ledna se má začít stavět úsek u Chlumčan.

Panenský Týnec (lus) Dálniční obchvat Panenského Týnce na D7 se po více než dvouletém budování otevře ve druhé polovině prosince. V minulých dnech to oznámilo Ředitelství silnic a dálnic ČR. Aktuálně je termín zprovoznění stanovený na čtvrtek 16. prosince. Od stavebního ruchu si ale řidiči neodpočinou. Kromě probíhající stavby obchvatu Loun bude rozšiřování dálnice pokračovat stavbou u Chlumčan.

„Na úseku u Panenského Týnce pokračují práce na konstrukčních vrstvách komunikace tak, abychom si v případě příznivého počasí mohli v druhé polovině prosince tohoto roku nadělit předvánoční dárek v podobě zprovoznění obou jízdních pásů,“ řekla mluvčí ŘSD Dana Zikešová. Silnice na Prahu u P. Týnce už řadu let slouží ve dvoupruhém uspořádání, stejně jako zbytek rychlostní silnice I/7. Od září 2019 jej ŘSD mění v dálnici, a tak se postupně původní silnice stala pravou polovinou dálnice. Právě na ní nyní dělníci pracují, levá strana už je hotová a byl na ni převeden provoz a v současné době slouží jeden pruh ve směru na Prahu, druhý na Chomutov. Po převedení jízdy do tohoto dvoupruhu se cestování po budoucí D7 opět trochu zrychlilo.

Obchvat Panenského Týnce je tři a půl kilometru dlouhý a navazuje na západě na už hotový krátký úsek D7 kolem Sulce, který byl zprovozněn před dvanácti lety. U Týnce vznikla mimo jiné nová mimoúrovňová křižovatka s celkovou délkou větví 871 metrů, nové jsou další dvě křižovatky, vystavěny byly tři protihlukové stěny v celkové délce 996 metrů.

Na tři a půl kilometrovém úseku nové dálnice vyrostly tři mostní objekty. V rámci stavby proběhla přeložka či úprava osmnácti vodohospodářských objektů, sedmi elektro objektů a tři přeložky plynovodu. Stavba předpokládala objem výkopových prací 121 562 metrů krychlových a násypů 138 tisíc metrů krychlových. Novostavba dálničního úseku zasáhla do katastrálního území obcí Panenský Týnec, Žerotín, Hořešovice a Kokovice. Zakázku na stavbu získalo sdružení firem Vodohospodářské stavby a Doprastav s cenou 685 milionů (bez DPH) korun, které uspělo ve výběrovém řízení nad šesti dalšími nabídkami. Slavnostní zahájení stavby se uskutečnilo 17. září 2019, v té době už byla ale stavba oproti plánu v několikaměsíčním zpoždění.

Řidiči si od stavebního ruchu na D7 ale neodpočinou. Jen co skončí práce u P. Týnce, přesunou se stavební stroje o několik kilometrů blíže k Lounům, kde na úsek P. Týnce a Sulce navazuje úsek zkapacitnění obchvatu Chlumčan. U něj v současné době probíhá tendr, ve kterém nabídla nejnižší cenu společnost Metrostav Infrastructure. Zahájení stavby ŘSD předpokládá hned v lednu 2022, ač ještě před rokem byl v plánu konec roku letošního.

U ,,sedmičky“ jsou ale řidiči na posouvání termínů již zvyklí a byla by to ,,velká událost“ kdyby se začalo nebo skončilo podle plánu. ,,Stavba nového úseku dálnice D7 u Panenského Týnce je v plném proudu. Levý jízdní pás je již dokončen v celé délce a nyní pokračují práce na konstrukčních vrstvách komunikace v pravém jízdním pásu. Zprovoznění dálnice plánujeme v druhé polovině prosince. Na dálnici stejně jako nově na navazujícím obchvatu Sulce už bude rychlost 130 km/h. Výběr zhotovitele na akci „úsek u Chlumčan” proběhne tento týden. Zahájení stavby bude, věřím, nejpozději v lednu příštího roku,“ uvedl Radek Mátl, generální ředitel ŘSD.

Z necelých osmdesáti plánovaných kilometrů D7 je dosud hotovo něco málo přes polovinu, auta využívají třiačtyřicet kilometrů. Jsou to delší souvislé úseky od Prahy ke Slanému a od Postoloprt k Chomutovu, doplňuje je krátký úsek u Sulce. Chybějících sedmnáct kilometrů chce ŘSD zbudovat najednou do roku 2025, pak už bude chybět jen obchvat Postoloprt, který se má stavět v letech 2025 až 2027, a úpravy D7 na okraji Prahy, které si vyžádá výstavba velkého pražského okruhu. Stavba zkapacitňuje stávající dvoupruhovou silnici I/7 na čtyřpruhovou dálnici, která má za cíl zajistit plynulou a bezproblémovou dopravní obslužnost průmyslových zón u Mostu, Loun a Postoloprt, zejména pak průmyslové zóny Triangle u Žatce.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video