Z KRONIKY: Baráčníci z obce Lounsko-Březenecké oslavují 120 let

Ladislav Bába 2021-11-03 10:13:00

Mezi nejstarší spolky v Lounech patří Sdružená Baráčnická obec Lounsko – Březenecká v Lounech, která byla založena v roce 1894 a v roce 2014 oslavila 120 let od svého založení. Takto se o výročí zmiňuje městská kronika.


K tomuto výročí se 11. října 2014 uskutečnilo slavnostní zasedání. V sídle spolku, občanům známé Stromovce, se sešli jak členové oslavující obce, tak i sousedé a tetičky z okolních obcí a žup. V současné době se spolek zaměřuje na dodržování staročeských lidových tradic a zvyků. Především pečuje o národní kroje, které se nosí při slavnostní příležitostech. Při všech zasedáních se dodržují staročeské zvyky, každý příchozí se přivítá se všemi sousedy a tetičkami a je mu podána „pocta“, tj. chléb a sůl. V roce 2008 se rychtářského práva chopil soused Milan Bašta st. a v čele Sdružené Baráčnické obce Lounsko – Březenecká stojí dodnes. Lounským přijeli popřát Baráčníci z ostatních obcí a také bylo poděkováno za dlouholetou práci některým tetičkám a sousedům.

Zajímavé je tradiční pojmenování členů a funkcionářů organizace. Členové se nazývají sousedé a tetičky. V čele obce je rychtář, který řídí všechny členy. Je to uznávaná osobnost každé obce, místorychtář je oporou rychtáři a je schopný ho zastupovat, syndik vyřizuje veškerou korespondenci a zastupuje obec při úředním jednání, berní se stará o to, aby obec měla finanční zajištění, zbytečně neutrácela a v truhlici zůstávaly peníze.

Panímaminka je důležitou osobou v obci, je to zkušená tetička, znalá všech předpisů, stará se o čistotu krojů – aby všechny části kroje patřily k jedné oblasti, dbá na dodržování tradic a zvyků. Švandymistr se stará o kulturní vyžití členů obce, šafářka vede evidenci baráčnického majetku, udržuje kroje v dobrém technickém stavu. Pantatínek je dlouholetým, zkušeným členem, kontroluje správnost všech konání a stmeluje všechny členy obce a škrabák zapisuje každé důležité ujednání na zasedáních. Kronikář vede kroniku, shromažďuje písemné i fotografické dokumenty o činnosti, které zůstanou pro příští generace, velitel praporu se stará o obecní prapor, praporečník nosí prapor při slavnostních příležitostech, ale také při rozloučení se zemřelým členem.

Májkonoš nosí májku při slavnostech a dráb dohlíží na pořádek v obci, ponocný je pomocník drába, šafář zabezpečuje občerstvení a gratulanti chodí svým členům gratulovat k narozeninám.


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video