Z kroniky: Byli jsme u ,,boření“ hraničních kontrol

Ladislav Bába 2021-11-18 20:37:00

Z historie městské kroniky si dnes připomene, jak Česko spolu s dalšími devíti novými zeměmi EU přistoupilo o půlnoci z 20. na 21. prosince 2007 k Schengenskému prostoru bez hraničních kontrol. Na hranicích se všemi sousedními státy Česka se celý den konaly oslavy.

 Z popudu lounského starosty (místopředseda Euroregionu Krušnohoří) se na přechodu na Hoře sv. Šebestiána/Rietzenhain uskutečnila oslava tohoto významného aktu. Vše začalo ještě před půlnocí v hotelu St. Hubertus, kdy bylo potřeba vyplnit ,,symbolické“ celní a devizové prohlášení… Jediný problém u našeho starosty byla poznávací značka jeho Wartburgu, nějak si na ni nemohl vzpomenout. Krátce před půlnocí se vydává delegace složená převážně z členů komisí Euroregionu Krušnohoří a redakční rady Infopressu na hraniční přechod, kde čeští i němečtí celníci už jen ,,pro pořádek“ kontrolují přejíždějící vozidla. Do pasu se mi podařilo od celníků ještě získat poslední celní razítko. Ovšem, to už se chystalo slavnostní povalení a přeříznutí hraničního sloupu. Tento akt si také nemohl nechat ujít náš starosta Jan Kerner, kterému sekundoval starosta města Zschopau Klaus Baumann. Téměř každý přítomný se chtěl ještě naposledy vyfotografovat u již povaleného sloupu a čekalo se na půlnoc, kdy byl za velkého jásotu odpočítáván čas a do České republiky za gejzíru šampaňského mohl být vpuštěn první automobil bez jakékoliv kontroly. Závěr happeningu obstaral zpěv české národní hymny, pak i s dodatkem slovenské. Téměř s jistotou mohu říci, že první české auto, které projelo bez kontroly tímto přechodem, byla ,,oktávka“ lounské radnice, která si udělala symbolické kolečko. Seděl jsem v ní a byl to zvláštní, ale velmi příjemný pocit. Text a foto: Ladislav Bába


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce

SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ - LOUNY

Jsme fandové digitálního účetnictví, umělé inteligence a moderních technologií a do naší lounské kanceláře hledáme novou posilu pro stálou nebo nárazovou spolupráci externí nebo interní formou. Předchozí zkušenost s účetnictvím je nutná, moderní technologie zaškolíme a zvládneme společně. Požadujeme ochotu učit se novým věcem, pozitivní, zodpovědný a aktivní přístup.
Tel.: 777197823
E-mail: info@arelas.cz


VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video