Živý řetěz před jedenácti lety přestěhoval lounskou knihovnu

Ladislav Bába 2021-06-01 18:09:00

Letí to letí. Dne 12. května 2010 začalo zcela unikátní stěhování lounské knihovny. Podívejme se, co píše z tohoto roku městská kronika.

Více než třicet let bylo sídlo Městské knihovny v Lounech v tamním kulturním domě. Když přešel do soukromého provozování, bylo i značně navýšeno nájemné a stále více se uvažovalo o vlastní, tedy městské budově. Vzhledem k přestěhování okresního soudu na jiné místo se ujala myšlenka na přestavbu uvolněné historické budovy bývalé radnice na knihovnu.

A tak si i stalo. V prosinci roku 2008 začala investiční akce za zhruba 40 milionů korun, která v těchto dnech vrcholí. Rekonstruovaná budova byla vybavena moderní počítačovou technikou, je bezbariérová a po instalaci nového nábytku se začne se stěhováním knih. A troufnu si říci, že živým řetězem se knihy asi ještě nikde nestěhovaly. Podle slov ředitelky Dagmar Bahnerové (dnes Kučerové, pozn. redakce) jde o největší dobrovolnickou akci v lounské historii. Živý řetěz na zhruba půl kilometrové trase ze 120 tisíc knih tímto způsobem přestěhoval asi 80 tisíc svazků. Zbytek knih měli doma čtenáři, neboť vyslyšeli přání pracovníků knihovny a půjčili si domů až padesát knih najednou s tím, že je pak odevzdají již v nové knihovně. ,,Do stěhování se zapojilo přibližně 1200 dobrovolníků, předškoláků, školáků, studentů a dospělých. Tolik knih nejde přestěhovat najednou. První živý řetěz se od staré budovy v Hu-sově ulici,, pak přes Hilbertovu ulici k nové knihovně na Mírovém náměstí „natáhl“ ve středu 12. května 2010. V květnu pak byly naplánovány další tři stěhovací manévry,“ uvedla ředitelka.

Novinkou v knihovně je od té doby i kavárna, která se stala terapeutickou dílnou Jeroným pro lidi duševně a mentálně postižené.

Řádný provoz ,,nové lounské knihovny“ začal ,,provozem naostro“ 1. srpna 2010. Živý řetěz se stal námětem do zpravodajských relací některých českých televizních stanic.

Text a foto: Ladislav Bába


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video