Do našeho kraje s 820 tisíci obyvateli má v únoru a březnu přijít 50 tisíc dávek vakcíny. Očkování proti covidu je plné otazníků

Tomáš Skřipský, Alla Želinská 2021-01-22 09:32:00

REGION - S ne úplně jasnou budoucností se zrodila regionální strategie očkování proti nemoci COVID–19, kterou v pátek minulého týdne společně představily společnost Krajská zdravotní a Ústecký kraj. Ve hře totiž zbývá celá řada neznámých, z nichž nejdůležitější je odpověď na otázku: Jak rychle a jaké množství vakcíny kraj obdrží? První odhady hovoří o tom, že v únoru a březnu to bude jen několik desítek tisíc dávek na zhruba 820 tisíc obyvatel (z toho je asi 650 tisíc starších 18 let).

„Řekl bych, že veškerá organizace je na pytel a brána jen z pohledu Prahy a krajských měst. Takže: jak jsem se na očkování těšil, hážu to za hlavu. Až to bude, tak to bude. Jinak na to mám akorát vztek,“ komentoval tuto nejistotu náš čtenář Zdeněk Říha. Sám není nejmladší a neumí si představit, jak k očkování dopravuje svou 92letou maminku, která zvládne nejvýš 15 kroků o francouzských holích.

Aktuálně je v Ústeckém kraji celkem 14 očkovacích center. V okrese Chomutov jsou to Nemocnice Chomutov a Nemocnice Kadaň, která navíc disponuje mobilním vakcinačním týmem, jenž bude vyjíždět například do domovů pro seniory. V okrese Louny je to Nemocnice Žatec; dále pak ústecká Masarykova nemocnice se třemi stanicemi a mobilním vakcinačním týmem, Nemocnice Děčín, Teplice, Most, Litoměřice, Roudnice, Duchcov, Bílina, Varnsdorf, Rumburk a Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. „Nejedná se ale o definitivní počet očkovacích center, jejich počty se budou nadále navyšovat o další poskytovatele zdravotnických služeb a také praktické lékaře, a to v závislosti na zvyšující se dostupnosti vakcín. Je to pro nás absolutní priorita,“ zdůraznil v této souvislosti hejtman Jan Schiller.

Aktuálně probíhá očkování vysoce rizikových skupin obyvatelstva, jako jsou zdravotníci, senioři ve zdravotnických zařízeních a léčebnách dlouhodobě nemocných, klienti domovů seniorů, ale také zaměstnanci těchto zařízení. „V této fázi se také počítá s proočkováním seniorů starších 80 let, kteří se zaregistrují do startujícího centrálního rezervačního systému,“ řekl v pátek minulého týdne generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki, který je zároveň krajským koordinátorem pro očkování proti COVID–19.

V první fázi Krajská zdravotní společně s Ústeckým krajem počítá s naočkováním asi 60 tisíc občanů. „Od února by pak mělo začít očkování prioritních skupin obyvatel opět s využitím centrálního rezervačního systému. V této fázi očkování by se jednalo o přibližně 280 tisíc obyvatel kraje,“ doplňuje jeho slova Dana Vaculíková, hlavní hygienička Krajské zdravotní. Znamená to, že v první a druhé fázi vakcinace, která bude probíhat od února neznámo jak dlouho, se očkování dočká jen o něco víc, než třetina z 820 tisíc obyvatel kraje. V absolutních číslech má kraj potvrzených 20 tisíc dávek v únoru 2021 a 30 tisíc dávek v březnu 2021.

Jedná se o vakcíny od společností Pfizer/BioNTech. Tyto počty naznačují, že zmíněná třetina Severočechů by měla být naočkována někdy v létě 2021.

„Informace o očkování se mění každým dnem, snažíme se o dodávku vakcín přímo do ordinace, aby zvláště senioři nemuseli nikam jinam jezdit, o registracích do celostátního systému zatím škoda slov... Můžete to samozřejmě zkoušet, ale my o našich seniorech máme přehled,“ apeluje například ke svým pacientům praktický lékař MUDr. Petr Ráliš, který ordinuje v Podbořanech a v Lubenci. 

Napsal(a): Tomáš Skřipský, Alla Želinská

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


SAMOSTATNÁ ÚČETNÍ A MATRIKÁŘ/MATRIKÁŘKA OBCE HŘIVICE

Starosta obce Hřivice vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce SAMOSTATNÉ/HO ÚČETNÍ/HO A MATRIKÁŘKY/MATRIKÁŘE OBCE HŘIVICE s předpokladem trvalého pracovního poměru na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu www.hrivice.cz. Pro více informací kontaktujte starostu obce na uvedeném telefonu nebo e-mailu.
Tel.: 606 686 797
WWW: https://www.hrivice.cz/obecni-urad/uredni-deska/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-samostatne-ucetni-a-matrikarky-14413.html?ftr
E-mail: starosta@hrivice.cz


VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT

SOCIÁLNÍ SLUŽBY CHOMUTOV (Písečná 5030, 430 04 Chomutov) nabízí volné pracovní místo VŠEOBECNÁ SESTRA/PRAKTICKÁ SESTRA, ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT NA DOMOVĚ PRO SENIORY PÍSEČNÁ NEBO NA DOMOVĚ PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PÍSEČNÁ. Požadavky: SŠ zdravotnické vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání - obor všeobecná sestra, praxe výtána, ale vhodné i pro absolventy, znalost práce na PC. Nástup možný ihned.
Kontakt: Ing. Pavlína Dvořáková
Tel.: 728 842 114
E-mail: dvorakova@soschomutov.cz


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video