Do našeho kraje s 820 tisíci obyvateli má v únoru a březnu přijít 50 tisíc dávek vakcíny. Očkování proti covidu je plné otazníků

Tomáš Skřipský, Alla Želinská 2021-01-22 09:32:00

REGION - S ne úplně jasnou budoucností se zrodila regionální strategie očkování proti nemoci COVID–19, kterou v pátek minulého týdne společně představily společnost Krajská zdravotní a Ústecký kraj. Ve hře totiž zbývá celá řada neznámých, z nichž nejdůležitější je odpověď na otázku: Jak rychle a jaké množství vakcíny kraj obdrží? První odhady hovoří o tom, že v únoru a březnu to bude jen několik desítek tisíc dávek na zhruba 820 tisíc obyvatel (z toho je asi 650 tisíc starších 18 let).

„Řekl bych, že veškerá organizace je na pytel a brána jen z pohledu Prahy a krajských měst. Takže: jak jsem se na očkování těšil, hážu to za hlavu. Až to bude, tak to bude. Jinak na to mám akorát vztek,“ komentoval tuto nejistotu náš čtenář Zdeněk Říha. Sám není nejmladší a neumí si představit, jak k očkování dopravuje svou 92letou maminku, která zvládne nejvýš 15 kroků o francouzských holích.

Aktuálně je v Ústeckém kraji celkem 14 očkovacích center. V okrese Chomutov jsou to Nemocnice Chomutov a Nemocnice Kadaň, která navíc disponuje mobilním vakcinačním týmem, jenž bude vyjíždět například do domovů pro seniory. V okrese Louny je to Nemocnice Žatec; dále pak ústecká Masarykova nemocnice se třemi stanicemi a mobilním vakcinačním týmem, Nemocnice Děčín, Teplice, Most, Litoměřice, Roudnice, Duchcov, Bílina, Varnsdorf, Rumburk a Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. „Nejedná se ale o definitivní počet očkovacích center, jejich počty se budou nadále navyšovat o další poskytovatele zdravotnických služeb a také praktické lékaře, a to v závislosti na zvyšující se dostupnosti vakcín. Je to pro nás absolutní priorita,“ zdůraznil v této souvislosti hejtman Jan Schiller.

Aktuálně probíhá očkování vysoce rizikových skupin obyvatelstva, jako jsou zdravotníci, senioři ve zdravotnických zařízeních a léčebnách dlouhodobě nemocných, klienti domovů seniorů, ale také zaměstnanci těchto zařízení. „V této fázi se také počítá s proočkováním seniorů starších 80 let, kteří se zaregistrují do startujícího centrálního rezervačního systému,“ řekl v pátek minulého týdne generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki, který je zároveň krajským koordinátorem pro očkování proti COVID–19.

V první fázi Krajská zdravotní společně s Ústeckým krajem počítá s naočkováním asi 60 tisíc občanů. „Od února by pak mělo začít očkování prioritních skupin obyvatel opět s využitím centrálního rezervačního systému. V této fázi očkování by se jednalo o přibližně 280 tisíc obyvatel kraje,“ doplňuje jeho slova Dana Vaculíková, hlavní hygienička Krajské zdravotní. Znamená to, že v první a druhé fázi vakcinace, která bude probíhat od února neznámo jak dlouho, se očkování dočká jen o něco víc, než třetina z 820 tisíc obyvatel kraje. V absolutních číslech má kraj potvrzených 20 tisíc dávek v únoru 2021 a 30 tisíc dávek v březnu 2021.

Jedná se o vakcíny od společností Pfizer/BioNTech. Tyto počty naznačují, že zmíněná třetina Severočechů by měla být naočkována někdy v létě 2021.

„Informace o očkování se mění každým dnem, snažíme se o dodávku vakcín přímo do ordinace, aby zvláště senioři nemuseli nikam jinam jezdit, o registracích do celostátního systému zatím škoda slov... Můžete to samozřejmě zkoušet, ale my o našich seniorech máme přehled,“ apeluje například ke svým pacientům praktický lékař MUDr. Petr Ráliš, který ordinuje v Podbořanech a v Lubenci. 

Napsal(a): Tomáš Skřipský, Alla Želinská

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK-NÁSTROJÁŘ

Hledáme PROVOZNÍ ZÁMEČNÍKY-NÁSTROJÁŘE do Podbořan! 13. PLAT, 5 týdnů dovolené, 37,5 hodin/týden, benefity od 15 900/rok, závodní stravování.
Tel.: 606 620 482
E-mail: libuse.konderlova@rako.cz


FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA

Marius Pedersen přijme kolegy na pozici ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadujeme: Dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, smysl pro zodpovědnost, ŘP sk. - C,E, osvědčení způsobilosti řidiče. Místo výkonu práce: Provozovna Louny, Žatec, Rakovník. Náplň práce: řízení kontejnerových a svozových vozidel, dvousměnný provoz, pracovní doba se řídí dle směn. Nabízíme: Pracovní smlouvu na dobu neurčitou, měsíční mzdu ve složení: základní mzda dle zařazení + osobní ohodnocení + prémiová složka + náhrada cestovného, zaměstnanecké výhody (půjčky, vzdělávání), možnost zvýšení kvalifikace za podmínek v rámci profesního vzdělávání, zvýhodněný tarif od T-Mobile, zvýhodněný nákup Auto Škoda, zvýhodněný nákup karty Benzina.
Tel.: +420 493 645 805
E-mail: mplouny@mariuspedersen.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video