S péčí o seniory pomáhali také studenti

Alla Želinská 2020-11-28 23:09:00

Situace v Domově pro seniory v Podbořanech, kde bylo během října postupně odhaleno přes šedesát lidí nakažených virem Covid-19, se pomalu stabilizuje. Podle výsledků posledního testování obyvatel a zaměstnanců Domova z 24. listopadu všechny testy byly negativní.

Přibližně třetina klientů a s nimi i třetina zaměstnanců v říjnu musela jít do karantény. S péčí o seniory tak v podbořanském domově pomáhali dobrovolníci – profesionální vojáci, ale například i studenti středních škol ze Žatce a z Podbořan.

Střídání týmů vojáků

Vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu (útvar 1824), kteří nastoupili k pomocné službě v Domově v říjnu po čtrnáctidenní „misi“ se vystřídali. „Nově příchozí budou opět proškoleni v používání ochranných prostředků a také se seznámí s provozem Domova. Pomáhat budou také pod dohledem zkušeného týmu pečovatelek,“ informoval v pondělí 9. listopadu Kamil Hajný, ředitel Domova pro seniory v Podbořanech.

Studenti z Podbořan a Žatce

Do péče o seniory se zapojili také čtyři studenti. Dvěma studentkám Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Žatci (obor sociální péče) byla uložena pracovní povinnost ze strany Ústeckého kraje. Dva studenti podbořanského gymnázia a střední odborné školy – Josef Jelínek a Radek Krusman – se přihlásili na výzvu o pomoc a dobrovolně nastoupili do Domova. Pomáhali zajišťovat péči o klienty pod dohledem zkušeného personálu.

„Někdy v říjnu můj třídní učitel zavolal mé mamce, jestli bych nechtěl jít na výpomoc do domova pro seniory, řekl sem, že si to musím promyslet, cca po 5 minutách zavolal znovu, a řekl jsem, že ano,“ líčí nám svůj příběh Pepa Jelínek, který téměř měsíc pomáhal se zajištěním péče – krmil klienty, pomáhal s hygienou. Jeho maminka pracuje v domově jako pečovatelka, i proto Pepa neváhal s dobrovolnou pomocí. „Byl tam se mnou i můj bratranec Radek Krusman, za což mu taky patří poděkování, že pomáhal,“ dodal Josef.

Dobrovolníkem poprvé

Studuje obor opravář zemědělských strojů, nyní je v 2. ročníku. Tato dobrovolnická zkušenost v domově pro seniory je jeho první: „Předtím jsem nepomáhal nikde jinde, bylo to pro mě poprvé. Což i celá tato situace asi pro nás všechny…“ řekl nám Josef.

Profesionální vojáci i studenti byli pro domov velkým přínosem a za jejich pomoc jejich velitelům a ředitelům škol ředitel domova Kamil Hajný veřejně poděkoval.

Plošné testování

„V úterý 24. listopadu proběhlo další testování obyvatel a zaměstnanců Domova. S radostí chceme informovat o tom, že všechny testy byly negativní! I nadále dodržujeme přísná hygienická opatření a budeme doufat, že výsledky dalších testování budou v podobném duchu. Dle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví končí povinnost testování u klientů Domova 3. 12. Jako poděkování za trpělivost a odvahu obdrželi naši klienti v předstihu mikulášskou nadílku od Svazu tělesně postižených v ČR Louny. Děkujeme paní Mocňákové a celému kolektivu za krásný dar! Díky za trpělivost patří také zdravotním sestrám, které testování pravidelně realizují. Podle aktuálně platného mimořádného opatření platí i nadále zákaz návštěv minimálně do 12. prosince. Děkujeme všem za podporu,“ uvedl Hajný.

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video