S péčí o seniory pomáhali také studenti

Alla Želinská 2020-11-28 23:09:00

Situace v Domově pro seniory v Podbořanech, kde bylo během října postupně odhaleno přes šedesát lidí nakažených virem Covid-19, se pomalu stabilizuje. Podle výsledků posledního testování obyvatel a zaměstnanců Domova z 24. listopadu všechny testy byly negativní.

Přibližně třetina klientů a s nimi i třetina zaměstnanců v říjnu musela jít do karantény. S péčí o seniory tak v podbořanském domově pomáhali dobrovolníci – profesionální vojáci, ale například i studenti středních škol ze Žatce a z Podbořan.

Střídání týmů vojáků

Vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu (útvar 1824), kteří nastoupili k pomocné službě v Domově v říjnu po čtrnáctidenní „misi“ se vystřídali. „Nově příchozí budou opět proškoleni v používání ochranných prostředků a také se seznámí s provozem Domova. Pomáhat budou také pod dohledem zkušeného týmu pečovatelek,“ informoval v pondělí 9. listopadu Kamil Hajný, ředitel Domova pro seniory v Podbořanech.

Studenti z Podbořan a Žatce

Do péče o seniory se zapojili také čtyři studenti. Dvěma studentkám Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Žatci (obor sociální péče) byla uložena pracovní povinnost ze strany Ústeckého kraje. Dva studenti podbořanského gymnázia a střední odborné školy – Josef Jelínek a Radek Krusman – se přihlásili na výzvu o pomoc a dobrovolně nastoupili do Domova. Pomáhali zajišťovat péči o klienty pod dohledem zkušeného personálu.

„Někdy v říjnu můj třídní učitel zavolal mé mamce, jestli bych nechtěl jít na výpomoc do domova pro seniory, řekl sem, že si to musím promyslet, cca po 5 minutách zavolal znovu, a řekl jsem, že ano,“ líčí nám svůj příběh Pepa Jelínek, který téměř měsíc pomáhal se zajištěním péče – krmil klienty, pomáhal s hygienou. Jeho maminka pracuje v domově jako pečovatelka, i proto Pepa neváhal s dobrovolnou pomocí. „Byl tam se mnou i můj bratranec Radek Krusman, za což mu taky patří poděkování, že pomáhal,“ dodal Josef.

Dobrovolníkem poprvé

Studuje obor opravář zemědělských strojů, nyní je v 2. ročníku. Tato dobrovolnická zkušenost v domově pro seniory je jeho první: „Předtím jsem nepomáhal nikde jinde, bylo to pro mě poprvé. Což i celá tato situace asi pro nás všechny…“ řekl nám Josef.

Profesionální vojáci i studenti byli pro domov velkým přínosem a za jejich pomoc jejich velitelům a ředitelům škol ředitel domova Kamil Hajný veřejně poděkoval.

Plošné testování

„V úterý 24. listopadu proběhlo další testování obyvatel a zaměstnanců Domova. S radostí chceme informovat o tom, že všechny testy byly negativní! I nadále dodržujeme přísná hygienická opatření a budeme doufat, že výsledky dalších testování budou v podobném duchu. Dle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví končí povinnost testování u klientů Domova 3. 12. Jako poděkování za trpělivost a odvahu obdrželi naši klienti v předstihu mikulášskou nadílku od Svazu tělesně postižených v ČR Louny. Děkujeme paní Mocňákové a celému kolektivu za krásný dar! Díky za trpělivost patří také zdravotním sestrám, které testování pravidelně realizují. Podle aktuálně platného mimořádného opatření platí i nadále zákaz návštěv minimálně do 12. prosince. Děkujeme všem za podporu,“ uvedl Hajný.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video