Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 1. díl

Redakce 2018-12-15 17:02:04

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přibližujeme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Letos v srpnu uplynulo 120 let od narození architekta Františka Hiekeho. Byl jedním z nejvýznamnějších lounských stavitelů první poloviny 20. století. To, že se stal stavitelem, nebyla náhoda. Již jeho dědeček, který pocházel ze Třtěna, byl mistrem dlaždičským. Také otec František podnikal v oboru silničních staveb. Vyráběl cementové zboží a byl zakladatelem lomů na chlumu v Chrabercích. Zde v roce 1886 začal používat první drtič kamene. Bylo to v době, kdy málokdo věřil, že je možné kámen rozdrtit. Koncem 19. století provedl vydláždění lounských ulic a chodníků.

František přišel na svět jako páté ze šesti dětí rodičů Františka a Marie Hiekových v Lounech dne 15. 8. 1898. Obecnou a měšťanskou školu absolvoval v místě svého rodiště. Poté, co se vyučil řemeslu v otcově firmě, odebral se do Prahy, kde vystudoval architekturu. Na studium si přivydělával prací v jedné z největších pražských stavebních firem „Nehasil“, kde sbíral nové poznatky a zkušenosti. Ty pak uplatnil ve svém dalším profesním životě.

Po absolvování studia se vrátil zpět do Loun a zařídil si svoji stavební firmu. Zúčastňoval se výběrových řízení na stavební zakázky a nutno říci, že celkem úspěšně. Mezi nejvýznamnější z nich patří například Nemocnice v Lounech, kasárna, Vodárenská věž, Chmelárna na Postoloprtské ulici (nyní u Luny), Jiráskova vila, Baťova prodejna na Mírovém náměstí, Náchodská prodejna na Pražské ulici, prodejna u Krakeše a spolupodílel se na stavbě kostela církve Československé husitské a mnoho dalších.

V roce 1928 se architekt oženil se slečnou Boženou Hilbertovou ze Smolnice. Po dvou letech manželství se jim narodila dvojčata Svatopluk a Božena. Manželství bylo šťastné. Paní Boženka vychovávala děti a zároveň byla svému muži oporou jak v jeho práci, tak v jeho volnočasových aktivitách. Rádi cestovali společně se svými přáteli manželi Zörnerovými a Janečkovými. Všechny rodiny měly automobily, což za První republiky nebyla úplně běžná záležitost, a s nimi projížděly celé Čechy i státy Evropy. Vlastníci automobilů a motocyklů v Lounech se sdružovali ve spolku „Liga československých motoristů Skupina Louny“. Pořádali závody na Lounsku i v okolních okresech. Také se účastnili motocyklových závodů na ploché dráze na vojenském cvičišti u Postoloprt. V té době ještě neexistoval cyklistický stadion v Lounech. Pro děti pořádali dětské dny a výlety.


Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.