Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 1. díl

Redakce 2018-12-15 17:02:04

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přibližujeme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Letos v srpnu uplynulo 120 let od narození architekta Františka Hiekeho. Byl jedním z nejvýznamnějších lounských stavitelů první poloviny 20. století. To, že se stal stavitelem, nebyla náhoda. Již jeho dědeček, který pocházel ze Třtěna, byl mistrem dlaždičským. Také otec František podnikal v oboru silničních staveb. Vyráběl cementové zboží a byl zakladatelem lomů na chlumu v Chrabercích. Zde v roce 1886 začal používat první drtič kamene. Bylo to v době, kdy málokdo věřil, že je možné kámen rozdrtit. Koncem 19. století provedl vydláždění lounských ulic a chodníků.

František přišel na svět jako páté ze šesti dětí rodičů Františka a Marie Hiekových v Lounech dne 15. 8. 1898. Obecnou a měšťanskou školu absolvoval v místě svého rodiště. Poté, co se vyučil řemeslu v otcově firmě, odebral se do Prahy, kde vystudoval architekturu. Na studium si přivydělával prací v jedné z největších pražských stavebních firem „Nehasil“, kde sbíral nové poznatky a zkušenosti. Ty pak uplatnil ve svém dalším profesním životě.

Po absolvování studia se vrátil zpět do Loun a zařídil si svoji stavební firmu. Zúčastňoval se výběrových řízení na stavební zakázky a nutno říci, že celkem úspěšně. Mezi nejvýznamnější z nich patří například Nemocnice v Lounech, kasárna, Vodárenská věž, Chmelárna na Postoloprtské ulici (nyní u Luny), Jiráskova vila, Baťova prodejna na Mírovém náměstí, Náchodská prodejna na Pražské ulici, prodejna u Krakeše a spolupodílel se na stavbě kostela církve Československé husitské a mnoho dalších.

V roce 1928 se architekt oženil se slečnou Boženou Hilbertovou ze Smolnice. Po dvou letech manželství se jim narodila dvojčata Svatopluk a Božena. Manželství bylo šťastné. Paní Boženka vychovávala děti a zároveň byla svému muži oporou jak v jeho práci, tak v jeho volnočasových aktivitách. Rádi cestovali společně se svými přáteli manželi Zörnerovými a Janečkovými. Všechny rodiny měly automobily, což za První republiky nebyla úplně běžná záležitost, a s nimi projížděly celé Čechy i státy Evropy. Vlastníci automobilů a motocyklů v Lounech se sdružovali ve spolku „Liga československých motoristů Skupina Louny“. Pořádali závody na Lounsku i v okolních okresech. Také se účastnili motocyklových závodů na ploché dráze na vojenském cvičišti u Postoloprt. V té době ještě neexistoval cyklistický stadion v Lounech. Pro děti pořádali dětské dny a výlety.


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.