Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 3. díl

Redakce 2019-01-18 09:11:00

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat. 

Nemocnice v Lounech

Okresní veřejná nemocnice patřila ve dvacátých až třicátých letech minulého století mezi nejkrásnější stavební komplexy v Lounech. Je to stavitelovo nejvýznamnější a největší dílo. Pravda je, že do výběrového řízení o tuto zakázku se přihlásil i jeho o třináct let starší bratr Vilibald, v té době již velmi úspěšný stavitel ve Slaném. A tehdy došlo k prvnímu bratrskému rozporu, kdy oba bratři chtěli zakázku získat. Jejich otec svolal rodinnou radu a po velmi bouřlivé debatě nakonec rozhodl. „Starší a úspěšnější Vilibald se zakázky vzdá ve prospěch mladšího bratra a dá mu tím šanci se prosadit.“ A tak se i stalo. Bratři se museli podáním ruky usmířit, zakázku dostal František, ale starší bratr s ním na stavbě i nadále spolupracoval.

Celá nemocnice byla postavena v letech 1927 - 29. Projektovala ji pražská firma „Rösler a Stoklasa“ ve stylu pavilónového provozu se 186 lůžky, který se skládal z oddělení chirurgického, interního, infekčního, pitevny a márnice. Dále zde byla budova hospodářská, administrativní a kotelna.

Stavby obklopovala krásná nemocniční zahrada, na kterou v zadním traktu navazoval ovocný sad a zahrada užitková. Pěstovalo se zde ovoce, zelenina i brambory. Všechny tyto suroviny byly zpracovávány v nemocniční kuchyni a stávaly se tak součástí stravy pacientů i personálu.

Lounská nemocnice byla pýchou nejen lounských radních, ale i všech občanů. Svým vybavením patřila k nejmodernějším v celé zemi.

V padesátých letech bylo zrušeno infekční oddělení a místo něj vzniklo oddělení dětské. Na místě pitevny vznikly laboratoře. Z části chirurgického oddělení bylo vytvořeno oddělení gynekologicko-porodnické. Počátkem osmdesátých let došlo ještě k dalším přístavbám, ale to by již byla jiná kapitola.

V současné době se v nemocnici nachází oddělení lůžek následné péče, sociální lůžka, radiodiagnostické, rehabilitační a dialyzační oddělení.

+ foto: Nemocnice v Lounech byla postavena v letech 1927 - 29. Firmou architekta Františka Hiekeho. Foto: archiv rodiny Hiekovy  

+ foto: Pohled na bránu nemocnice v Lounech, jejím majitelem je v současné době společnost AGEL a.s. Foto: Lucie Steklá 


Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.