Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 3. díl

Redakce 2019-01-18 09:11:00

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat. 

Nemocnice v Lounech

Okresní veřejná nemocnice patřila ve dvacátých až třicátých letech minulého století mezi nejkrásnější stavební komplexy v Lounech. Je to stavitelovo nejvýznamnější a největší dílo. Pravda je, že do výběrového řízení o tuto zakázku se přihlásil i jeho o třináct let starší bratr Vilibald, v té době již velmi úspěšný stavitel ve Slaném. A tehdy došlo k prvnímu bratrskému rozporu, kdy oba bratři chtěli zakázku získat. Jejich otec svolal rodinnou radu a po velmi bouřlivé debatě nakonec rozhodl. „Starší a úspěšnější Vilibald se zakázky vzdá ve prospěch mladšího bratra a dá mu tím šanci se prosadit.“ A tak se i stalo. Bratři se museli podáním ruky usmířit, zakázku dostal František, ale starší bratr s ním na stavbě i nadále spolupracoval.

Celá nemocnice byla postavena v letech 1927 - 29. Projektovala ji pražská firma „Rösler a Stoklasa“ ve stylu pavilónového provozu se 186 lůžky, který se skládal z oddělení chirurgického, interního, infekčního, pitevny a márnice. Dále zde byla budova hospodářská, administrativní a kotelna.

Stavby obklopovala krásná nemocniční zahrada, na kterou v zadním traktu navazoval ovocný sad a zahrada užitková. Pěstovalo se zde ovoce, zelenina i brambory. Všechny tyto suroviny byly zpracovávány v nemocniční kuchyni a stávaly se tak součástí stravy pacientů i personálu.

Lounská nemocnice byla pýchou nejen lounských radních, ale i všech občanů. Svým vybavením patřila k nejmodernějším v celé zemi.

V padesátých letech bylo zrušeno infekční oddělení a místo něj vzniklo oddělení dětské. Na místě pitevny vznikly laboratoře. Z části chirurgického oddělení bylo vytvořeno oddělení gynekologicko-porodnické. Počátkem osmdesátých let došlo ještě k dalším přístavbám, ale to by již byla jiná kapitola.

V současné době se v nemocnici nachází oddělení lůžek následné péče, sociální lůžka, radiodiagnostické, rehabilitační a dialyzační oddělení.

+ foto: Nemocnice v Lounech byla postavena v letech 1927 - 29. Firmou architekta Františka Hiekeho. Foto: archiv rodiny Hiekovy  

+ foto: Pohled na bránu nemocnice v Lounech, jejím majitelem je v současné době společnost AGEL a.s. Foto: Lucie Steklá 


Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

ZEDNÍK A FASÁDNÍK

Přijmeme ZEDNÍKY a FASÁDNÍKY na zateplovací systémy. Dobrý kolektiv, dobré platové ohodnocení!
Tel.: 605 367 541

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu v Lounech ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - ŘP sk. C,E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění. Více info na uvedených kontaktech.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (1. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž, ul. Legionářská, Chomutov. - Tel. 603 759 155.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+2 s balkonem v Jirkově. - Tel. 792 318 269.

Vzpomínky

Václav Jíra

Vydal ses na cestu, kam chodí každý sám, jen dveře vzpomínek nechal jsi dokořán. Dne 16. 2. 2019 uplyne 28 let, co nás navždy opustil pan Václav Jíra ze Žatce. Stále vzpomínají maminka Zdena, otčím Josef, bratři Pavel a Jiří s rodinami a rodina Chupáňova.

Marie Řeháková

Dne 15. 2. je to 28 let od úmrtí mojí babičky Marie Řehákové z Domoušic. Vzpomíná vnučka Maruš.

Zdeněk Hejzl

Dne 13. února 2019 uplyne 25 let od úmrtí pana Zdeňka HEJZLA z Počedělic. S láskou na svého otce vzpomínají dcera Zdeňka a Lidka s rodinami.