Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 3. díl

Redakce 2019-01-18 09:11:00

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat. 

Nemocnice v Lounech

Okresní veřejná nemocnice patřila ve dvacátých až třicátých letech minulého století mezi nejkrásnější stavební komplexy v Lounech. Je to stavitelovo nejvýznamnější a největší dílo. Pravda je, že do výběrového řízení o tuto zakázku se přihlásil i jeho o třináct let starší bratr Vilibald, v té době již velmi úspěšný stavitel ve Slaném. A tehdy došlo k prvnímu bratrskému rozporu, kdy oba bratři chtěli zakázku získat. Jejich otec svolal rodinnou radu a po velmi bouřlivé debatě nakonec rozhodl. „Starší a úspěšnější Vilibald se zakázky vzdá ve prospěch mladšího bratra a dá mu tím šanci se prosadit.“ A tak se i stalo. Bratři se museli podáním ruky usmířit, zakázku dostal František, ale starší bratr s ním na stavbě i nadále spolupracoval.

Celá nemocnice byla postavena v letech 1927 - 29. Projektovala ji pražská firma „Rösler a Stoklasa“ ve stylu pavilónového provozu se 186 lůžky, který se skládal z oddělení chirurgického, interního, infekčního, pitevny a márnice. Dále zde byla budova hospodářská, administrativní a kotelna.

Stavby obklopovala krásná nemocniční zahrada, na kterou v zadním traktu navazoval ovocný sad a zahrada užitková. Pěstovalo se zde ovoce, zelenina i brambory. Všechny tyto suroviny byly zpracovávány v nemocniční kuchyni a stávaly se tak součástí stravy pacientů i personálu.

Lounská nemocnice byla pýchou nejen lounských radních, ale i všech občanů. Svým vybavením patřila k nejmodernějším v celé zemi.

V padesátých letech bylo zrušeno infekční oddělení a místo něj vzniklo oddělení dětské. Na místě pitevny vznikly laboratoře. Z části chirurgického oddělení bylo vytvořeno oddělení gynekologicko-porodnické. Počátkem osmdesátých let došlo ještě k dalším přístavbám, ale to by již byla jiná kapitola.

V současné době se v nemocnici nachází oddělení lůžek následné péče, sociální lůžka, radiodiagnostické, rehabilitační a dialyzační oddělení.

+ foto: Nemocnice v Lounech byla postavena v letech 1927 - 29. Firmou architekta Františka Hiekeho. Foto: archiv rodiny Hiekovy  

+ foto: Pohled na bránu nemocnice v Lounech, jejím majitelem je v současné době společnost AGEL a.s. Foto: Lucie Steklá 


Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Právník lounské vagónky: Je až děsivé, jak snadno lze zničit fungující firmu

Zdroj: Youtube kanál regionalnitelevize

Přehrát video
Chomutovsko: Zachycení kočky divoké fotopastí

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.