Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 7. díl

Redakce 2019-02-20 11:31:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.  

Krakešův dům nábytku

Je to výstavný dům, nově opravený, který je vidět, pokud přijíždíte do Loun přes most od Dobroměřic. Za ním se vypínají věže kostela sv. Mikuláše. Krásný pohled ve dne a hlavně v noci při osvětlení! Vchod do domu je ze Sladovnické ulice, přijít sem můžete i uličkou od muzea.

Architekt F. Hieke jej stavěl v roce 1933 pro rodinu Krakešovu. Před jeho výstavbou musely být zbourány tři domy, které na jeho místě původně stály. Pan Jaroslav Krakeš zde měl svou truhlářskou dílnu, ve které vyráběl nábytek. Ten pak prodá-val v obchodě, který se nacházel o patro výše. Krakešovi v tomto domě též bydleli. Po roce 1948 jim byl majetek znárodněn. Na rozdíl od rodiny Krakešovy a truhlárny, prodejna nábytku zde přežila celou dobu socialismu. V prostorách bývalé truhlářské dílny tehdy fungoval státní podnik DRUTEP, kde se vyráběly hřebeny a koupelové soli. Po roce 1989 se dům dostal zpět do rukou potomků rodiny Krakešovy.

I v současnosti zde můžete najít prodejnu nábytku, tentokrát pod názvem PRONA, dále soukromou zubní ordinaci, manželskou poradnu, ordinaci klinické psychologie, advokátní kancelář a byt spolumajitelky domu.

Sušárna chmele

Žatecko, Rakovnicko a Lounsko patřilo vždy k nejvýznamnějším chmelařským oblastem v naší zemi. K sušení a zpracování chmele byly budovány samostatné stavby - sušárny, které si větší pěstitelé chmele nechávali stavět. Jedním z nich byl za První republiky i pan Kellner. Tomu Hiekova firma v Lounech na Postoloprtské ulici (nyní u Luny) takovou sušárnu postavila. Chmel ke zpracování sem přiváželi pěstitelé z Loun i širokého okolí. Chmelárna byla vybavena pecí, sušícími síty, výtahem pro dopravu chmele mezi podlažími, vozíky pro převážení chmele na jednotlivých patrech a dalšími pomůckami, kterých bylo pro sušení a zpracování chmele zapotřebí. Sušárna byla funkční i v době totality. Poté, co přestala sloužit svému účelu, dlouhá léta chátrala.

Už se zdálo, že je odsouzena k zániku. Nakonec ale získala nového majitele, který ji zcela přestavěl. Nyní je z ní moderní budova, ve které se nacházejí kancelářské a skladové prostory, související se zubařskými potřebami.

+ foto: Krakeš. Pohled z mostu na Krakešův dům a věže chrámu sv. Mikuláše.

+ foto: Sušárna chmele. V této nové budově by jistě nikdo z nás starou sušárnu chmele nehledal. A přesto je uvnitř ukryta. 2 x foto: Jindra Hieková


Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Hledám šikovného zedníka na odstranění obkladů v kuchyni. Pište SMS.
Tel.: 792 269 535

MODELÁŘ - BRIGÁDA

Hledám MODELÁŘE (nejlépe důchodce), který sestaví válečnou loď BISMARCK. Finančně vypomohu.
Tel.: 732 445 149

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt - 2 velké pokoje s příslušenstvím (asi 53 m2) v Lounech v Poděbradově ul. Tel. 775 400 344

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodej chaty v Klášterci n/O - Ohřecká Louka 362. Cena 200 tis. - Tel. 606 337 461.

Vzpomínky

Božena Petrlíková

To že čas rány hojí, je pouhé zdání, stále je v srdci bolest a tiché vzpomínání. Dne 21. 5. uplynulo 8 let, co nás opustila naše maminka, babička a prababička, paní Božena PETRLÍKOVÁ z Lenešic. S láskou vzpomínají syn Jindřich s manželkou, vnoučata, pravnoučata a neteř Milena.

Antonín Ipser

V pondělí 20. 5. uplynuly 2 roky, kdy od nás navždy odešel pan Antonín IPSER z Loun. Vám všem, kteří vzpomenete na našeho Tondu, děkuje rodina.

Květa Davidová

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 22. 5. uplynuly 2 roky, co nás navždy opustila paní Květa DAVIDOVÁ ze Žatce, Stále vzpomínají syn Daniel a dcera Kamila s rodinou a ostatní příbuzní a známí.