Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 7. díl

Redakce 2019-02-20 11:31:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.  

Krakešův dům nábytku

Je to výstavný dům, nově opravený, který je vidět, pokud přijíždíte do Loun přes most od Dobroměřic. Za ním se vypínají věže kostela sv. Mikuláše. Krásný pohled ve dne a hlavně v noci při osvětlení! Vchod do domu je ze Sladovnické ulice, přijít sem můžete i uličkou od muzea.

Architekt F. Hieke jej stavěl v roce 1933 pro rodinu Krakešovu. Před jeho výstavbou musely být zbourány tři domy, které na jeho místě původně stály. Pan Jaroslav Krakeš zde měl svou truhlářskou dílnu, ve které vyráběl nábytek. Ten pak prodá-val v obchodě, který se nacházel o patro výše. Krakešovi v tomto domě též bydleli. Po roce 1948 jim byl majetek znárodněn. Na rozdíl od rodiny Krakešovy a truhlárny, prodejna nábytku zde přežila celou dobu socialismu. V prostorách bývalé truhlářské dílny tehdy fungoval státní podnik DRUTEP, kde se vyráběly hřebeny a koupelové soli. Po roce 1989 se dům dostal zpět do rukou potomků rodiny Krakešovy.

I v současnosti zde můžete najít prodejnu nábytku, tentokrát pod názvem PRONA, dále soukromou zubní ordinaci, manželskou poradnu, ordinaci klinické psychologie, advokátní kancelář a byt spolumajitelky domu.

Sušárna chmele

Žatecko, Rakovnicko a Lounsko patřilo vždy k nejvýznamnějším chmelařským oblastem v naší zemi. K sušení a zpracování chmele byly budovány samostatné stavby - sušárny, které si větší pěstitelé chmele nechávali stavět. Jedním z nich byl za První republiky i pan Kellner. Tomu Hiekova firma v Lounech na Postoloprtské ulici (nyní u Luny) takovou sušárnu postavila. Chmel ke zpracování sem přiváželi pěstitelé z Loun i širokého okolí. Chmelárna byla vybavena pecí, sušícími síty, výtahem pro dopravu chmele mezi podlažími, vozíky pro převážení chmele na jednotlivých patrech a dalšími pomůckami, kterých bylo pro sušení a zpracování chmele zapotřebí. Sušárna byla funkční i v době totality. Poté, co přestala sloužit svému účelu, dlouhá léta chátrala.

Už se zdálo, že je odsouzena k zániku. Nakonec ale získala nového majitele, který ji zcela přestavěl. Nyní je z ní moderní budova, ve které se nacházejí kancelářské a skladové prostory, související se zubařskými potřebami.

+ foto: Krakeš. Pohled z mostu na Krakešův dům a věže chrámu sv. Mikuláše.

+ foto: Sušárna chmele. V této nové budově by jistě nikdo z nás starou sušárnu chmele nehledal. A přesto je uvnitř ukryta. 2 x foto: Jindra Hieková


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.