Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 7. díl

Redakce 2019-02-20 11:31:00

Připomeňte si osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.  

Krakešův dům nábytku

Je to výstavný dům, nově opravený, který je vidět, pokud přijíždíte do Loun přes most od Dobroměřic. Za ním se vypínají věže kostela sv. Mikuláše. Krásný pohled ve dne a hlavně v noci při osvětlení! Vchod do domu je ze Sladovnické ulice, přijít sem můžete i uličkou od muzea.

Architekt F. Hieke jej stavěl v roce 1933 pro rodinu Krakešovu. Před jeho výstavbou musely být zbourány tři domy, které na jeho místě původně stály. Pan Jaroslav Krakeš zde měl svou truhlářskou dílnu, ve které vyráběl nábytek. Ten pak prodá-val v obchodě, který se nacházel o patro výše. Krakešovi v tomto domě též bydleli. Po roce 1948 jim byl majetek znárodněn. Na rozdíl od rodiny Krakešovy a truhlárny, prodejna nábytku zde přežila celou dobu socialismu. V prostorách bývalé truhlářské dílny tehdy fungoval státní podnik DRUTEP, kde se vyráběly hřebeny a koupelové soli. Po roce 1989 se dům dostal zpět do rukou potomků rodiny Krakešovy.

I v současnosti zde můžete najít prodejnu nábytku, tentokrát pod názvem PRONA, dále soukromou zubní ordinaci, manželskou poradnu, ordinaci klinické psychologie, advokátní kancelář a byt spolumajitelky domu.

Sušárna chmele

Žatecko, Rakovnicko a Lounsko patřilo vždy k nejvýznamnějším chmelařským oblastem v naší zemi. K sušení a zpracování chmele byly budovány samostatné stavby - sušárny, které si větší pěstitelé chmele nechávali stavět. Jedním z nich byl za První republiky i pan Kellner. Tomu Hiekova firma v Lounech na Postoloprtské ulici (nyní u Luny) takovou sušárnu postavila. Chmel ke zpracování sem přiváželi pěstitelé z Loun i širokého okolí. Chmelárna byla vybavena pecí, sušícími síty, výtahem pro dopravu chmele mezi podlažími, vozíky pro převážení chmele na jednotlivých patrech a dalšími pomůckami, kterých bylo pro sušení a zpracování chmele zapotřebí. Sušárna byla funkční i v době totality. Poté, co přestala sloužit svému účelu, dlouhá léta chátrala.

Už se zdálo, že je odsouzena k zániku. Nakonec ale získala nového majitele, který ji zcela přestavěl. Nyní je z ní moderní budova, ve které se nacházejí kancelářské a skladové prostory, související se zubařskými potřebami.

+ foto: Krakeš. Pohled z mostu na Krakešův dům a věže chrámu sv. Mikuláše.

+ foto: Sušárna chmele. V této nové budově by jistě nikdo z nás starou sušárnu chmele nehledal. A přesto je uvnitř ukryta. 2 x foto: Jindra Hieková


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH

Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/CI V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH. Podmínkou je kurz PSS, aktivní řízení automobilu, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny), praxe v oboru vítána. - Přihlášky vč životopisu zasálejte na uvedený e-mail nebo poštou na Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec do 24. července.
E-mail: antoni@dpszatec.cz


UKLÍZEČKA

Firma Technology-west s.r.o., Žatec přijme uklízečku na úklid kanceláří v dopoledních hodinách. Úklid 2x týdně na dvě hodiny, na dohodu o provedení práce. Nástup možný ihned.
Tel.: 777 222 674


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

Žatec: Pietní akt k 77. výročí vypálení Českého Malína

V neděli 12. 7. dopoledne se konal pietní akt za oběti Českého Malína - uctít památku tragédie v Českém Malíně do Žatce k pomníku před hřbitovem přišly desítky lidí...

Přehrát video
Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video