Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 4. díl

Redakce 2019-01-18 12:24:21

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Kostel Církve československé husitské

Kostel ve funkcionalistickém stylu byl postaven v Jakoubkově ulici v Lounech. Projektoval ho architekt Otakar Polák, betonářské práce prováděla pražská firma „Hlaváček-Müller” a práce zednické lounská firma „F. Hieke”.

Jedním z důvodů, proč se stavitel tohoto projektu zúčastnil, byl fakt, že celá rodina Hiekova se od roku 1920 k této církvi hlásila. Církev Československá husitská tehdy v Lounech neměla svůj vlastní kostel. Její členové se na mše scházeli v různých prostorách na různých místech ve městě. Nejdříve směli využívat děkanský chrám, později dostali náhradní prostory v kreslírnách „Dívčích škol” (nyní Základní školy J. A. Komenského), potom v tělocvičně „Chlapeckých škol” (Poděbradova ulice) a své mše sloužili i v Kostele sv. Petra. Nakonec se tedy rozhodli postavit si svůj vlastní svatostánek.

Stavba proběhla v létech 1931-32. Církev se však potýkala s nedostatkem finančních prostředků, a proto kostel nebyl dostavěn podle původního projektu. Měla tu být ještě fara a v suterénu kostela přednáškový sál. K jejich uskutečnění však bohužel již nedošlo. V interiéru kostela se na čelní stěně nachází reliéfní obraz Ježíše od sochaře Josefa Štýbra z Mutějovic. Varhany vyrobila dílna bratří Riegerů z Krnova. Trvale vystavený dřevěný Betlém vyřezal v roce 1940 horník Emanuel Trnka z Příbrami. Ze tří původních zvonů zde po válce zbyl jen jeden „Jeroným Pražský” a v té době vzniklo i Kolumbárium pro urny.

Pan stavitel bydlel se svou rodinou v nedaleké Rašínově (nyní Štefánikově) ulici. A když v neděli chodívali na mši, dělal si legraci, že si postavil kostel, aby do něj měl z domova blízko.

Se současným životem a provozem Kostela Československé husitské církve v Lounech jsou úzce spjaty i životy pana Václava Dörflera a jeho dcery paní Ivany Dörflerové.

Pan Dörfler je zde kostelníkem. Na otázku, jak dlouho tuto službu vykonává, s úsměvem odpovídá: „A víte, že ani nevím! To bylo ještě za faráře Znamenáčka a to už je dobrých čtyřicet, možná padesát let.” Jeho dcera zde působí v Radě starších jako předsedkyně a také jako varhanistka. Je učitelkou ve hře na klavír na Základní umělecké škole v Lounech a pořádá v kostele pravidelně koncerty svých žáků. Mimochodem, pokud některý z koncertů navštívíte, je to skutečné pohlazení po duši.

Oba dva shodou okolností bydlí v domech v Mánesově ulici, které pan Hieke postavil. Dům čp. 1415 byl stavěn pro pana Václava Gersera a dům čp. 1416 pro sestry Dovolilovy. V každém z nich byly původně dva byty. V současné době se v přízemí domu čp. 1416 nachází obchod s bazény a bazénovými doplňky a s instalatérskými a topenářskými potřebami, který provozuje manžel paní učitelky Ivany.

+ foto. Kostel církve Československé husitské v Jakoubkově ulici v Lounech. Foto: Jarka Cibulková

+ foto: Domy rodiny Dörflerovy v Mánesově ulici v Lounech. 2x foto: archiv rodiny 


Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Právník lounské vagónky: Je až děsivé, jak snadno lze zničit fungující firmu

Zdroj: Youtube kanál regionalnitelevize

Přehrát video
Chomutovsko: Zachycení kočky divoké fotopastí

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.