Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 4. díl

Redakce 2019-01-18 12:24:21

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Kostel Církve československé husitské

Kostel ve funkcionalistickém stylu byl postaven v Jakoubkově ulici v Lounech. Projektoval ho architekt Otakar Polák, betonářské práce prováděla pražská firma „Hlaváček-Müller” a práce zednické lounská firma „F. Hieke”.

Jedním z důvodů, proč se stavitel tohoto projektu zúčastnil, byl fakt, že celá rodina Hiekova se od roku 1920 k této církvi hlásila. Církev Československá husitská tehdy v Lounech neměla svůj vlastní kostel. Její členové se na mše scházeli v různých prostorách na různých místech ve městě. Nejdříve směli využívat děkanský chrám, později dostali náhradní prostory v kreslírnách „Dívčích škol” (nyní Základní školy J. A. Komenského), potom v tělocvičně „Chlapeckých škol” (Poděbradova ulice) a své mše sloužili i v Kostele sv. Petra. Nakonec se tedy rozhodli postavit si svůj vlastní svatostánek.

Stavba proběhla v létech 1931-32. Církev se však potýkala s nedostatkem finančních prostředků, a proto kostel nebyl dostavěn podle původního projektu. Měla tu být ještě fara a v suterénu kostela přednáškový sál. K jejich uskutečnění však bohužel již nedošlo. V interiéru kostela se na čelní stěně nachází reliéfní obraz Ježíše od sochaře Josefa Štýbra z Mutějovic. Varhany vyrobila dílna bratří Riegerů z Krnova. Trvale vystavený dřevěný Betlém vyřezal v roce 1940 horník Emanuel Trnka z Příbrami. Ze tří původních zvonů zde po válce zbyl jen jeden „Jeroným Pražský” a v té době vzniklo i Kolumbárium pro urny.

Pan stavitel bydlel se svou rodinou v nedaleké Rašínově (nyní Štefánikově) ulici. A když v neděli chodívali na mši, dělal si legraci, že si postavil kostel, aby do něj měl z domova blízko.

Se současným životem a provozem Kostela Československé husitské církve v Lounech jsou úzce spjaty i životy pana Václava Dörflera a jeho dcery paní Ivany Dörflerové.

Pan Dörfler je zde kostelníkem. Na otázku, jak dlouho tuto službu vykonává, s úsměvem odpovídá: „A víte, že ani nevím! To bylo ještě za faráře Znamenáčka a to už je dobrých čtyřicet, možná padesát let.” Jeho dcera zde působí v Radě starších jako předsedkyně a také jako varhanistka. Je učitelkou ve hře na klavír na Základní umělecké škole v Lounech a pořádá v kostele pravidelně koncerty svých žáků. Mimochodem, pokud některý z koncertů navštívíte, je to skutečné pohlazení po duši.

Oba dva shodou okolností bydlí v domech v Mánesově ulici, které pan Hieke postavil. Dům čp. 1415 byl stavěn pro pana Václava Gersera a dům čp. 1416 pro sestry Dovolilovy. V každém z nich byly původně dva byty. V současné době se v přízemí domu čp. 1416 nachází obchod s bazény a bazénovými doplňky a s instalatérskými a topenářskými potřebami, který provozuje manžel paní učitelky Ivany.

+ foto. Kostel církve Československé husitské v Jakoubkově ulici v Lounech. Foto: Jarka Cibulková

+ foto: Domy rodiny Dörflerovy v Mánesově ulici v Lounech. 2x foto: archiv rodiny 


Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

ZEDNÍK A FASÁDNÍK

Přijmeme ZEDNÍKY a FASÁDNÍKY na zateplovací systémy. Dobrý kolektiv, dobré platové ohodnocení!
Tel.: 605 367 541

ŘIDIČ A DĚLNÍK SVOZU

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu v Lounech ŘIDIČE A DĚLNÍKY SVOZU. Požadavek u řidičů - ŘP sk. C,E, prof. průkaz, karta řidiče. V případě chybějící části oprávnění, proplatíme a zajistíme doplnění. Více info na uvedených kontaktech.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Chomutov: Masopust 2019 (2. video)

....

Přehrát video
Chomutov: Masopust 2019 (1. video)

....

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu garáž, ul. Legionářská, Chomutov. - Tel. 603 759 155.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím byt 1+2 s balkonem v Jirkově. - Tel. 792 318 269.

Vzpomínky

Václav Jíra

Vydal ses na cestu, kam chodí každý sám, jen dveře vzpomínek nechal jsi dokořán. Dne 16. 2. 2019 uplyne 28 let, co nás navždy opustil pan Václav Jíra ze Žatce. Stále vzpomínají maminka Zdena, otčím Josef, bratři Pavel a Jiří s rodinami a rodina Chupáňova.

Marie Řeháková

Dne 15. 2. je to 28 let od úmrtí mojí babičky Marie Řehákové z Domoušic. Vzpomíná vnučka Maruš.

Zdeněk Hejzl

Dne 13. února 2019 uplyne 25 let od úmrtí pana Zdeňka HEJZLA z Počedělic. S láskou na svého otce vzpomínají dcera Zdeňka a Lidka s rodinami.