Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 4. díl

Redakce 2019-01-18 12:24:21

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Kostel Církve československé husitské

Kostel ve funkcionalistickém stylu byl postaven v Jakoubkově ulici v Lounech. Projektoval ho architekt Otakar Polák, betonářské práce prováděla pražská firma „Hlaváček-Müller” a práce zednické lounská firma „F. Hieke”.

Jedním z důvodů, proč se stavitel tohoto projektu zúčastnil, byl fakt, že celá rodina Hiekova se od roku 1920 k této církvi hlásila. Církev Československá husitská tehdy v Lounech neměla svůj vlastní kostel. Její členové se na mše scházeli v různých prostorách na různých místech ve městě. Nejdříve směli využívat děkanský chrám, později dostali náhradní prostory v kreslírnách „Dívčích škol” (nyní Základní školy J. A. Komenského), potom v tělocvičně „Chlapeckých škol” (Poděbradova ulice) a své mše sloužili i v Kostele sv. Petra. Nakonec se tedy rozhodli postavit si svůj vlastní svatostánek.

Stavba proběhla v létech 1931-32. Církev se však potýkala s nedostatkem finančních prostředků, a proto kostel nebyl dostavěn podle původního projektu. Měla tu být ještě fara a v suterénu kostela přednáškový sál. K jejich uskutečnění však bohužel již nedošlo. V interiéru kostela se na čelní stěně nachází reliéfní obraz Ježíše od sochaře Josefa Štýbra z Mutějovic. Varhany vyrobila dílna bratří Riegerů z Krnova. Trvale vystavený dřevěný Betlém vyřezal v roce 1940 horník Emanuel Trnka z Příbrami. Ze tří původních zvonů zde po válce zbyl jen jeden „Jeroným Pražský” a v té době vzniklo i Kolumbárium pro urny.

Pan stavitel bydlel se svou rodinou v nedaleké Rašínově (nyní Štefánikově) ulici. A když v neděli chodívali na mši, dělal si legraci, že si postavil kostel, aby do něj měl z domova blízko.

Se současným životem a provozem Kostela Československé husitské církve v Lounech jsou úzce spjaty i životy pana Václava Dörflera a jeho dcery paní Ivany Dörflerové.

Pan Dörfler je zde kostelníkem. Na otázku, jak dlouho tuto službu vykonává, s úsměvem odpovídá: „A víte, že ani nevím! To bylo ještě za faráře Znamenáčka a to už je dobrých čtyřicet, možná padesát let.” Jeho dcera zde působí v Radě starších jako předsedkyně a také jako varhanistka. Je učitelkou ve hře na klavír na Základní umělecké škole v Lounech a pořádá v kostele pravidelně koncerty svých žáků. Mimochodem, pokud některý z koncertů navštívíte, je to skutečné pohlazení po duši.

Oba dva shodou okolností bydlí v domech v Mánesově ulici, které pan Hieke postavil. Dům čp. 1415 byl stavěn pro pana Václava Gersera a dům čp. 1416 pro sestry Dovolilovy. V každém z nich byly původně dva byty. V současné době se v přízemí domu čp. 1416 nachází obchod s bazény a bazénovými doplňky a s instalatérskými a topenářskými potřebami, který provozuje manžel paní učitelky Ivany.

+ foto. Kostel církve Československé husitské v Jakoubkově ulici v Lounech. Foto: Jarka Cibulková

+ foto: Domy rodiny Dörflerovy v Mánesově ulici v Lounech. 2x foto: archiv rodiny 


Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA V MŠ

ZŠ a MŠ Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/UČITELKA mateřské školy. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte spolu s kontaktem do 30. dubna na adresu Školní 323, 270 33 Jesenice.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz

ŘIDIČ NA ROZVOZ PEČIVA

Přijmeme řidiče na HPP. Rozvoz pečiva v Žatci. ŘP skupiny B, možno i brigádou.
Tel.: 604 409 637

ŘIDIČ/KA NA ROZVOZ JÍDEL

Přijmeme řidiče/ku na rozvoz jídel. Pracovní doba cca od 6:15 až 12:30, vhodné i pro důchodce nebo ženy na MD.
Tel.: 603 591 676

KUCHAŘKA

Přijmeme kuchaře/ku do výrobny chlazených jídel. Velice dobré platové ohodnocení.
Tel.: 603 591 676

ZAMĚSTNANCI AUTOSERVISU

www.auto-na-miru.cz přijme pro svou novou divizi AUTOSERVIS zaměstnance na pozice VEDOUCÍ AUTOSERVISU (20-35 tisíc Kč), 3x AUTOMECHANIK (25-35 tisíc/měsíc). Dále ŘIDIČ/NÁKUPČÍ (ŘP sk. B, 20-40 tisíc Kč/měsíc), ŘIDIČ (12-25 tisíc Kč), PRODEJCE VOZŮ (20-50 tisíc Kč), ZAMĚSTNANEC NA ČIŠTĚNÍ VOZŮ (12-20 tisíc Kč). Lze na hlavní pracovní poměr nebo brigádně. Vhodné i pro důchodce, studenty. Nástup dle dohody. Životopisy zasílejte na prace@autonamiru.cz. Více info na telefonu 777 300 062.
Tel.: 777 300 062
E-mail: prace@autonamiru.cz

Poslední videa

Vítání občánků v Blšanech

V sobotu 13. dubna přivítali čtyři nové občánky, zarecitovaly a zazpívaly jim děti z mateřské školy.

Přehrát video
Louny: Recitační přehlídka Puškinův památník

(2. video)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pracující žena hledá pronájem bytu 1+KK, 1+1, 2+1, v Žatci, popř. okolí - Staňkovice apod. Platba nájmu předem samozřejmostí. Prosím nabídněte formou sms na tel. 731 586 889, zavolám zpět (3 směnný provoz).

PRONÁJEM

Pronajmu dílnu v autoservisu + kancelář a pozemek. Chomutov. - Tel. 601 318 008.

Vzpomínky

Zdena Horáková

Co osud vezme, nevrací, i když nám srdce krvácí. Ta rána v srdci stále bolí a zapomenout nedovolí. Utichlo srdce, zůstal jen žal, kdo Tě měl rád, vzpomíná dál. Dne 17. 4. to bude smutných 14 let, co nás opustila naše drahá maminka, babička, paní Zdena HORÁKOVÁ z Velichova. Stále vzpomínáme. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Děti s rodinami.

Alfred PFÜTZNER

Kdo žije v srdcích těch, které opustil, ten nezemřel… Dne 21. dubna uplynou již dva roky, co nás navždy opustil pan Alfred PFÜTZNER. S láskou stále vzpomíná manželka Jana, dcera Jana a syn Vilém s rodinami.

Antonie Dondová

Dne 16. 4. uplynulo dlouhých 10 let, od úmrtí paní Antonie DONDOVÉ z Lubence. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Vzpomínají syn Oldřich s rodinou, syn Jiří s rodinou a dcera Jitka s rodinou.