Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 2. díl

Redakce 2018-12-15 17:04:01

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Největším koníčkem pana stavitele bylo veslování. Jeho rodný dům stál přímo u břehu řeky Ohře naproti Veslařskému klubu. Ten jeho otec spoluzakládal a všechny své čtyři syny k tomuto sportu ve-dl. Kromě výborných výsledků, kterých lounští veslaři dosahovali, je spojovalo i pevné přátelství. Scházeli se i ve svém volném čase a společně debatovali.

V době okupace se velmi ostře vymezovali vůči nacistům, až nakonec došlo k jejich zatýkání. Jako prvního odvedlo gestapo v roce 1941 pana Hiekeho, který byl tehdy předsedou klubu. Pan Hieke byl deportován do koncentračního tábora v Mauthausenu.

Na rozdíl od svých kamarádů z veslařského klubu, kteří byli krátce po atentátu na Heydricha v roce 1942 zatčeni a nemilosrdně popraveni, pan stavitel koncentrační tábor přežil a v roce 1945 se vrátil domů. Zbylí členové veslařského klubu ho opětovně zvolili do svého čela.

Na tato léta ráda vzpomíná paní Hana Benešová. „Tehdy jsem byla mladé děvče. Se svými kamarádkami jsme se vždy těšily na tzv. Benátské noci, které pan Hieke pořádal. Byla to krásná oslava s lampiony a lodičkami na řece. Pro nás děvčata nezapomenutelný zážitek. Bohužel, Benátské noci byly po roce 1948 zrušeny a jejich nová podoba se vrátila až po více než čtyřiceti letech v podobě oslavy řeky Ohře při lounském letním vábení.”

Z Mauthausenu se však vrátil s vážně podlomeným zdravím. Trpěl chronickým onemocněním ledvin a musel se podrobit dlouhodobé rekonvalescenci. Poté se ujímá opět práce ve své firmě. V prosinci roku 1947 je jmenován do stavební komise pro výstavbu nové budovy Vrchlického divadla v Lounech. Pak přichází únor 1948 a události s tím spojené. Jeho firma je zestátněna, jeho syn je zatčen a uvězněn za protistátní činnost a zdraví pana architekta se neustále zhoršuje. Dne 1. září 1956 v pouhých 58 letech svůj boj o život vzdává. Na své přání je pochován do rodinné hrobky naproti vchodu kostela Svatého Petra na hřbitově v Lounech.


Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

Poslední videa

Anglický klubík v Nepomyšli - pohádka o Zelené Karkulce

Děti navštěvující anglický klubík při MC Jablíčko v Nepomyšli pod vedením Lenky Novákové sehrály v úterý 18. června odpoledne pro rodiče a přátele pohádku v angličtině - o Zelené Karkulce ;-)

Přehrát video
Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

CHATA PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

PRONÁJEM

Pronajmu starší byt 2+KK v Žatci v 1. patře v klidné lokalitě v centru města, od září 2019. Ne zvířata, ne děti. V nájmu 3900,- Kč je FO, el. sp. prost., odpady, záloha studená voda. Energie vlastní, plyn. topení. Kauce 10.000 Kč. Tel.: 736 271 892.

Vzpomínky

Marie Zubáková

Chybíš nám, maminko, chybíš nám všem, domov byl domovem za Tebe jen. Na druhém břehu musíš už stát a my si s Tebou nemůžeme povídat. Dne 23. 6. 2019 tomu bude rok, co nás navždy opustila naše milovaná maminka, babička, prababička, teta a sestra, paní Marie ZUBÁKOVÁ z Loun. Moc nám chybíš. Děkujeme všem, kteří vzpomenou s námi. Stále vzpomínají dcery Hana a Gábina s rodinami, sestra Stanislava a ostatní příbuzní.

Jan Mládek

Dne 21. 6. 2019 uplyne 1 rok, co nás navždy opustil Jan MLÁDEK ze Žatce. Vzpomíná rodina Jiráskova.

Stanislav Strnad

Roky tiše plynou jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 21. 6. uplyne 5 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček, pan Stanislav STRNAD z Tvršic. Stále vzpomínají manželka Hana a dcery Hana a Stáňa s rodinami a vnučka Terezka.