Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 2. díl

Redakce 2018-12-15 17:04:01

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Největším koníčkem pana stavitele bylo veslování. Jeho rodný dům stál přímo u břehu řeky Ohře naproti Veslařskému klubu. Ten jeho otec spoluzakládal a všechny své čtyři syny k tomuto sportu ve-dl. Kromě výborných výsledků, kterých lounští veslaři dosahovali, je spojovalo i pevné přátelství. Scházeli se i ve svém volném čase a společně debatovali.

V době okupace se velmi ostře vymezovali vůči nacistům, až nakonec došlo k jejich zatýkání. Jako prvního odvedlo gestapo v roce 1941 pana Hiekeho, který byl tehdy předsedou klubu. Pan Hieke byl deportován do koncentračního tábora v Mauthausenu.

Na rozdíl od svých kamarádů z veslařského klubu, kteří byli krátce po atentátu na Heydricha v roce 1942 zatčeni a nemilosrdně popraveni, pan stavitel koncentrační tábor přežil a v roce 1945 se vrátil domů. Zbylí členové veslařského klubu ho opětovně zvolili do svého čela.

Na tato léta ráda vzpomíná paní Hana Benešová. „Tehdy jsem byla mladé děvče. Se svými kamarádkami jsme se vždy těšily na tzv. Benátské noci, které pan Hieke pořádal. Byla to krásná oslava s lampiony a lodičkami na řece. Pro nás děvčata nezapomenutelný zážitek. Bohužel, Benátské noci byly po roce 1948 zrušeny a jejich nová podoba se vrátila až po více než čtyřiceti letech v podobě oslavy řeky Ohře při lounském letním vábení.”

Z Mauthausenu se však vrátil s vážně podlomeným zdravím. Trpěl chronickým onemocněním ledvin a musel se podrobit dlouhodobé rekonvalescenci. Poté se ujímá opět práce ve své firmě. V prosinci roku 1947 je jmenován do stavební komise pro výstavbu nové budovy Vrchlického divadla v Lounech. Pak přichází únor 1948 a události s tím spojené. Jeho firma je zestátněna, jeho syn je zatčen a uvězněn za protistátní činnost a zdraví pana architekta se neustále zhoršuje. Dne 1. září 1956 v pouhých 58 letech svůj boj o život vzdává. Na své přání je pochován do rodinné hrobky naproti vchodu kostela Svatého Petra na hřbitově v Lounech.


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ VELTĚŽE

Obec Veltěže vyhlašuje konkursní řízení na pozici ŘEDITELE/KY Mateřské školy Veltěže. Přihlášky zasílejte doporučeně nejpozději do 15. dubna 2019 na adresu: Obec Veltěže, Perucká 73, 440 01 Veltěže. Obálku označte ,,Konkursní řízení - MŠ neotvírat". Bližší info najdete na www.velteze.cz

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu SOCIÁLNÍ PRACOVNICI/PRACOVNÍKA na dobu neurčitou s možností nástupu od 1. dubna 2019. Požadujeme Vzdělání (DiS, BC., Mgr., popř. jiné) dle zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách a zájem o naší cílovou skupinu - senioři. Životopisy zasílejte do 29.3. na uvedený e-mail. Do zprávy napište název zaměstnání, o které se ucházíte.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory a Pečovatelská služba v Žatci hledá do svého týmu ZDRAVOTNÍ SESTRU na poloviční úvazek na dobu určitou.
Kontakt: Irena Lukšová
Tel.: 412 314 083
E-mail: luksova@dpszatec.cz

MALÍŘ, NATĚRAČ, VÝŠKOVÝ PRACOVNÍK

Firma Výškové práce se sídlem v Chomutově přijme za výhodných platových podmínek MALÍŘE, NATĚRAČE, VÝŠKOVÉ PRACOVNÍKY.
Tel.: 602 453 600

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

Poslední videa

Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video
Lounská Mateřinka 2019

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronájem zařízeného bytu 1+1, Žatec - JIH. Kauce. Tel: 603 529 362.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Žatci, Hájkova ulice, rok po rekonstrukci. Jen pracujícím a slušným lidem, kauce 2 nájmy, bez zvířat. Cena 8 500 Kč vč. služeb a energií. Tel.: 774 236 773.

Vzpomínky

Vlasta Fišerová

Dne 24. 3. vzpomeneme 2. výročí, co nás navždy opustila naše maminka, paní Vlasta FIŠEROVÁ z Loun. Stále vzpomínají dcery Eva a Jaroslava s rodinami a sestra Anna.

Ivuška Moravcová

Dne 24. 3. 2019 vzpomeneme třetí výročí úmrtí paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.

Libuše Exnerová

Bez Tebe, maminko, smutný je svět, jen vzpomínky zůstaly, jež nevrátí Tě zpět. Dne 19. 3. tomu byly 4 roky, co nás navždy opustila naše milovaná manželka, maminka, babička a prababička, paní Libuše EXNEROVÁ z Měcholup. S láskou a úctou stále vzpomíná manžel Zdeněk, dcera Zdeňka s rodinou, synové Milan a Pavel s rodinami vnoučata, pravnoučata a ostatní příbuzní a známí.