Po památkách lounského architekta Františka Hiekeho 2. díl

Redakce 2018-12-15 17:04:01

Na stránkách našeho týdeníku vám v několika týdnech přiblížíme osobnost jednoho z nejvýznamnějších lounských stavitelů architekta Františka Hiekeho, od jehož narození uplynulo 120 let. Mezi jeho největší díla patří lounská nemocnice, vodárenská věž, kostel Církve československé husitské i řada rodinných domů. Postupně vám budeme jednotlivá díla představovat.

Největším koníčkem pana stavitele bylo veslování. Jeho rodný dům stál přímo u břehu řeky Ohře naproti Veslařskému klubu. Ten jeho otec spoluzakládal a všechny své čtyři syny k tomuto sportu ve-dl. Kromě výborných výsledků, kterých lounští veslaři dosahovali, je spojovalo i pevné přátelství. Scházeli se i ve svém volném čase a společně debatovali.

V době okupace se velmi ostře vymezovali vůči nacistům, až nakonec došlo k jejich zatýkání. Jako prvního odvedlo gestapo v roce 1941 pana Hiekeho, který byl tehdy předsedou klubu. Pan Hieke byl deportován do koncentračního tábora v Mauthausenu.

Na rozdíl od svých kamarádů z veslařského klubu, kteří byli krátce po atentátu na Heydricha v roce 1942 zatčeni a nemilosrdně popraveni, pan stavitel koncentrační tábor přežil a v roce 1945 se vrátil domů. Zbylí členové veslařského klubu ho opětovně zvolili do svého čela.

Na tato léta ráda vzpomíná paní Hana Benešová. „Tehdy jsem byla mladé děvče. Se svými kamarádkami jsme se vždy těšily na tzv. Benátské noci, které pan Hieke pořádal. Byla to krásná oslava s lampiony a lodičkami na řece. Pro nás děvčata nezapomenutelný zážitek. Bohužel, Benátské noci byly po roce 1948 zrušeny a jejich nová podoba se vrátila až po více než čtyřiceti letech v podobě oslavy řeky Ohře při lounském letním vábení.”

Z Mauthausenu se však vrátil s vážně podlomeným zdravím. Trpěl chronickým onemocněním ledvin a musel se podrobit dlouhodobé rekonvalescenci. Poté se ujímá opět práce ve své firmě. V prosinci roku 1947 je jmenován do stavební komise pro výstavbu nové budovy Vrchlického divadla v Lounech. Pak přichází únor 1948 a události s tím spojené. Jeho firma je zestátněna, jeho syn je zatčen a uvězněn za protistátní činnost a zdraví pana architekta se neustále zhoršuje. Dne 1. září 1956 v pouhých 58 letech svůj boj o život vzdává. Na své přání je pochován do rodinné hrobky naproti vchodu kostela Svatého Petra na hřbitově v Lounech.


Komentáře

Nabídky práce

STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY

Prefa Žatec s.r.o. hledá zaměstnance na pozice STAVEBNÍ TECHNIK, TECHNOLOG, REFERENT KVALITY. Požadujeme střední školu stavebního směru s maturitou, ŘP sk. B. Nabízíme dobré platové podmínky, po zkušební době možnost trvalého pracovního úvazku, stravování v místě pracoviště, týden dodatkové dovolené. Nabízené pracovní pozice jsou v lokalitě města Žatce. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: Iveta Ptáčková
Tel.: 724 206 320
E-mail: ptackova@prefazatec.cz

OBSLUHA MYČKY

Hledáme pomocnou sílu k myčce, cca od 12:30 do 15:30 hod. Pracoviště Gymnázium Chomutov. - Tel. 607 948 092.
Tel.: 607 948 092

SKLADNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

VÝROBNÍ DĚLNÍK

Přijmeme VÝROBNÍHO DĚLNÍKA. Místo práce Chomutov. Zajímavé platové ohodnocení.
Tel.: 725 546 639
E-mail: jakub.kruta@bachl.cz

ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY

Společnost EUROVIA VINCI přijme pracovníky na pozici ELEKTRIKÁŘ/KA OBALOVNY. Místo výkonu práce Černovice. Nabízíme průměrný měsíční výdělek 35 000,- Kč. Požadujeme SOU obor elektro (silnoproud), nebo SOU zámečník, ŘP sk. B (ŘP sk. C výhodou), zdravotní způsobilost.
Tel.: 731 601 442
E-mail: dusan.holub@eurovia.cz

Poslední videa

Oslava nového roku vietnamské komunity

A zase se tančilo :)

Přehrát video
Hasiči dostali novou Tatru

Tatra přijíždí :)

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím garáž v Žatci. Tel: 608 177 789.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Hledám byt nebo menší RD na Lounsku, Žatecku, Podbořansku. Tel.: 733 691 127.

Vzpomínky

Miroslava Macáková

Dne 21. ledna uplyne 6 let, co nás opustila paní Miroslava Macáková z Loun. Nikdy nezapomenou manžel Pavel, dcera Tereza, vnučka Andrejka. Děkujeme všem, kteří si vzpomenou.

Evžen Seidl

Dne 17. 1. 2017 zemřel pan Evžen SEIDL po těžkém úrazu neslučujícím se s životem. Odešel bez slůvka rozloučení výjimečně dobrý člověk, jednatel pobočky Konfederace politických vězňů v Lounech. Vzpomíná družka M. Vrbíková a její bratr.

Pavel Kalčík

Dne 14. ledna by se dožil 75 let pan Pavel Kalčík z Loun. Nikdy nezapomenou a stále vzpomínají manželka, synové a snacha a vnoučata.