Lounské očkovací centrum je připravené

Lucie Steklá 2021-02-17 13:51:00

Očkovat se v něm má začít v březnu, do té doby budou oočkováni zaměstnanci nemocnice a část praktických lékařů.

Louny (lus) Očkovací centrum v Lounech je připravené. Ve spolupráci s Nemocnicí Agel Louny a za podpory Ústeckého kraje ho v areálu nemocnice zřídilo město Louny.

Jednání zástupců města a nemocnice proběhlo minulou středu. Jednání se zúčastnili starosta města. Pavel Janda, místostarosta Milan Rychtařík, předsedkyně představenstva lounské nemocnice Zuzana Bartošová a Karel Horáček, lékař vznikajícího očkovacího centra. Lounské očkovací centrum vzniklo v souladu se Strategií očkování pro-ti covid-19 v Ústeckém kraji.

„Jsem velice potěšen, že se nám podařilo zajistit otevření očkovacího centra v sídel-ním městě okresu Louny a naši obyvatelé tak nebudou muset za očkováním jezdit do okolních měst,“ řekl Milan Rychtařík, místostarosta města a předseda výboru pro zdravotnictví zastupitelstva Ústeckého kra-je, a dodal: „Díky spolupráci města, kraje a soukromého sektoru jsme zvládli nelehký úkol.“

Očkovací centrum v Lounech prohlédl také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. V čele koordinačního týmu minulý pátek pro-jel první polovinu oblastních vakcinačních center v kraji. Cesta vedla do Teplic, Bíliny, Litvínova, Mostu, Chomutova, Loun a Žatce. Spolu s hejtmanem posuzoval připravenost míst krajský koordinátor pro očkování proti covid-19 lékař Aleš Chodacki, generální ředitel Krajské zdravotní, hlavní hygienička KZ Dana Vaculíková, radní pro zdravotnictví Radim Laibl a předseda výboru pro zdravotnictví Milan Rychtařík.

Nejdůležitější bylo na místě zjistit stav, technické vybavení, denní kapacitu počtu očkovaných osob a obsazenost personálem. ,,Ve chvíli, kdy přijde dodávka vakcín, nás nesmí nic zbrzdit,“ řekl hejtman. Osobně na všech centrech kontroluje trasu: ,,Co musíme zlepšit je značení.“ Podle vyjádření J. Schillera je na očkování personálně, technicky připravený a mobilně připravený, včetně techniky. ,,Jediné, na co není připravený, je to, že máme málo vakcín a stále čekáme na jejich dodávku. V pátek jsme objeli šest center, tedy zhruba polovinu, další nás čekají v tomto týdnu. Musím říci, že jak personál, tak i vybavení a prostory jsou pro lidi na všech centrech připraveny. Věřím, že se nám po proočkování brzy podaří vrátit do normálu,“ uzavřel hejtman.

Lounské očkovací centrum v prostorách nemocnice, které byly nevyužívané. V průběhu několika dní zástupci nemocnice pro-story připravili pro potřeby centra. ,,Velká výhoda byla v tom, že jsme měli tyto prostory volné. V týdnu jsme se sešli s panem dok-torem Horáčkem, abychom se domluvili, jak prostory uzpůsobit, poté jsme ho vybavili nábytkem a v průběhu týdne připravili,“ uvedl za nemocnici Jaroslav Todt. Lidé, kteří přijdou na očkování, nejdříve vstoupí do čekárny, kde vyplní potřebné formuláře a podepíší informovaný souhlas. Poté následuje samotné očkování a půlhodinový interval, kdy očkovaná osoba vyčkává na od-dělení kvůli případným nežádoucím účinkům. Připravena je také místnost s lůžky, pokud by někdo očkování nenesl dobře.

Velkokapacitní očkovací centra budou v provozu dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. Oblastní zatím osm hodin v pracovní dny. Vše se dá operativně navýšit. Tým tvoří lékař, pracovník, který ztotožní a poučí klienta a učiní všechny administrativní úkony před očkováním. Dále sestra, která výkon provádí a pracovník, který vše zaeviduje. Druh vakcíny, číslo šarže, čas vpichu, tyto a údaje odesílá do centrální evidence.

Spolupráce mezi městem Louny a Nemocnicí Agel Louny na zřízení a provozu očkovacího centra v Lounech byla domluvena na společné schůzce 27. ledna. Zahájení očkování pro veřejnost je v tomto centru plánováno začátkem března 2021. Do té doby dojde k oočkování personálu nemoc-nice a části praktických lékařů,“ vysvětlil lounský starosta P. Janda s tím, že Nemocnice Agel Louny zajistí prostory pro očkovací centrum včetně potřebného zdravotnického materiálu a technického zabezpečení.

Město Louny bylo nápomocno při hledání zdravotnického personálu, který bude očkování zajišťovat a dále z řad svých zaměstnanců vyčlení personál potřebný pro administrativu. Zároveň město spustilo informativní webové stránky k provozu očkovacího centra ockovanilouny.cz. Centrum je umístěno v budově, kde býval příjem léčebny dlouhodobě nemocných.

„V původním seznamu očkovacích center Louny vůbec nefigurovaly. Proto bych chtěl poděkovat všem, kteří pomohli doplnit na-še město na seznam očkovacích center. Máme připravené prostory i personál a ve chvíli, kdy dostaneme vakcíny, můžeme začít očkovat seniory a zdravotníky. Očkovací centrum v Nemocnici Agel Louny by mělo být k dispozici pro občany města i okolních obcí. Věřím, že relativně snadná dostupnost v nejbližším městě bude cestou k největší proočkovanosti populace,“ dodal lounský starosta.

„Charakter očkovací látky Pfizer to neumožňuje. Uchováváme ji při -70°C a mrazák se smí otevřít pouze dvakrát denně na dobu do dvou minut, vše hlídá systém. Z chladu vyjmutou ampuli naředíme, natáhneme do stříkaček a těmi nesmíme až do aplikace manipulovat. Jinak by látka začala reagovat a byla by pro očkování nepoužitelná. Za těchto podmínek se musí spotřebovat do pěti hodin. Proto jsou právě vakcinační cen-tra s technickým vybavením a odborně pro-školeným personálem tak důležitá,“ odpověděla Dana Vaculíková na otázku, zda se bude moci očkovat i v terénu.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video
O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video