Lounské očkovací centrum je připravené

Lucie Steklá 2021-02-17 13:51:00

Očkovat se v něm má začít v březnu, do té doby budou oočkováni zaměstnanci nemocnice a část praktických lékařů.

Louny (lus) Očkovací centrum v Lounech je připravené. Ve spolupráci s Nemocnicí Agel Louny a za podpory Ústeckého kraje ho v areálu nemocnice zřídilo město Louny.

Jednání zástupců města a nemocnice proběhlo minulou středu. Jednání se zúčastnili starosta města. Pavel Janda, místostarosta Milan Rychtařík, předsedkyně představenstva lounské nemocnice Zuzana Bartošová a Karel Horáček, lékař vznikajícího očkovacího centra. Lounské očkovací centrum vzniklo v souladu se Strategií očkování pro-ti covid-19 v Ústeckém kraji.

„Jsem velice potěšen, že se nám podařilo zajistit otevření očkovacího centra v sídel-ním městě okresu Louny a naši obyvatelé tak nebudou muset za očkováním jezdit do okolních měst,“ řekl Milan Rychtařík, místostarosta města a předseda výboru pro zdravotnictví zastupitelstva Ústeckého kra-je, a dodal: „Díky spolupráci města, kraje a soukromého sektoru jsme zvládli nelehký úkol.“

Očkovací centrum v Lounech prohlédl také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. V čele koordinačního týmu minulý pátek pro-jel první polovinu oblastních vakcinačních center v kraji. Cesta vedla do Teplic, Bíliny, Litvínova, Mostu, Chomutova, Loun a Žatce. Spolu s hejtmanem posuzoval připravenost míst krajský koordinátor pro očkování proti covid-19 lékař Aleš Chodacki, generální ředitel Krajské zdravotní, hlavní hygienička KZ Dana Vaculíková, radní pro zdravotnictví Radim Laibl a předseda výboru pro zdravotnictví Milan Rychtařík.

Nejdůležitější bylo na místě zjistit stav, technické vybavení, denní kapacitu počtu očkovaných osob a obsazenost personálem. ,,Ve chvíli, kdy přijde dodávka vakcín, nás nesmí nic zbrzdit,“ řekl hejtman. Osobně na všech centrech kontroluje trasu: ,,Co musíme zlepšit je značení.“ Podle vyjádření J. Schillera je na očkování personálně, technicky připravený a mobilně připravený, včetně techniky. ,,Jediné, na co není připravený, je to, že máme málo vakcín a stále čekáme na jejich dodávku. V pátek jsme objeli šest center, tedy zhruba polovinu, další nás čekají v tomto týdnu. Musím říci, že jak personál, tak i vybavení a prostory jsou pro lidi na všech centrech připraveny. Věřím, že se nám po proočkování brzy podaří vrátit do normálu,“ uzavřel hejtman.

Lounské očkovací centrum v prostorách nemocnice, které byly nevyužívané. V průběhu několika dní zástupci nemocnice pro-story připravili pro potřeby centra. ,,Velká výhoda byla v tom, že jsme měli tyto prostory volné. V týdnu jsme se sešli s panem dok-torem Horáčkem, abychom se domluvili, jak prostory uzpůsobit, poté jsme ho vybavili nábytkem a v průběhu týdne připravili,“ uvedl za nemocnici Jaroslav Todt. Lidé, kteří přijdou na očkování, nejdříve vstoupí do čekárny, kde vyplní potřebné formuláře a podepíší informovaný souhlas. Poté následuje samotné očkování a půlhodinový interval, kdy očkovaná osoba vyčkává na od-dělení kvůli případným nežádoucím účinkům. Připravena je také místnost s lůžky, pokud by někdo očkování nenesl dobře.

Velkokapacitní očkovací centra budou v provozu dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu. Oblastní zatím osm hodin v pracovní dny. Vše se dá operativně navýšit. Tým tvoří lékař, pracovník, který ztotožní a poučí klienta a učiní všechny administrativní úkony před očkováním. Dále sestra, která výkon provádí a pracovník, který vše zaeviduje. Druh vakcíny, číslo šarže, čas vpichu, tyto a údaje odesílá do centrální evidence.

Spolupráce mezi městem Louny a Nemocnicí Agel Louny na zřízení a provozu očkovacího centra v Lounech byla domluvena na společné schůzce 27. ledna. Zahájení očkování pro veřejnost je v tomto centru plánováno začátkem března 2021. Do té doby dojde k oočkování personálu nemoc-nice a části praktických lékařů,“ vysvětlil lounský starosta P. Janda s tím, že Nemocnice Agel Louny zajistí prostory pro očkovací centrum včetně potřebného zdravotnického materiálu a technického zabezpečení.

Město Louny bylo nápomocno při hledání zdravotnického personálu, který bude očkování zajišťovat a dále z řad svých zaměstnanců vyčlení personál potřebný pro administrativu. Zároveň město spustilo informativní webové stránky k provozu očkovacího centra ockovanilouny.cz. Centrum je umístěno v budově, kde býval příjem léčebny dlouhodobě nemocných.

„V původním seznamu očkovacích center Louny vůbec nefigurovaly. Proto bych chtěl poděkovat všem, kteří pomohli doplnit na-še město na seznam očkovacích center. Máme připravené prostory i personál a ve chvíli, kdy dostaneme vakcíny, můžeme začít očkovat seniory a zdravotníky. Očkovací centrum v Nemocnici Agel Louny by mělo být k dispozici pro občany města i okolních obcí. Věřím, že relativně snadná dostupnost v nejbližším městě bude cestou k největší proočkovanosti populace,“ dodal lounský starosta.

„Charakter očkovací látky Pfizer to neumožňuje. Uchováváme ji při -70°C a mrazák se smí otevřít pouze dvakrát denně na dobu do dvou minut, vše hlídá systém. Z chladu vyjmutou ampuli naředíme, natáhneme do stříkaček a těmi nesmíme až do aplikace manipulovat. Jinak by látka začala reagovat a byla by pro očkování nepoužitelná. Za těchto podmínek se musí spotřebovat do pěti hodin. Proto jsou právě vakcinační cen-tra s technickým vybavením a odborně pro-školeným personálem tak důležitá,“ odpověděla Dana Vaculíková na otázku, zda se bude moci očkovat i v terénu.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video