Úvod   /   Zprávy   /   Pověsti z kopce Oblíku

Pověsti z kopce Oblíku

Ladislav Bába 2021-02-11 16:18:00

Před časem jsem dostal starý arch papíru s tajemný článečkem ,,Pověsti z kopce Oblíku“. Vzpomněl jsem si tím i na vyprávění přátel, že na kopci stála kaplička a že se zde konala řada společenských akcí. Dokonce jsem slyšel, že kdosi na kopec vyjel na motorce či automobilem…

V onom dokumentu se píše, že se na Oblíku konala vždy 24. dubna mše u příležitosti pouti. A také se zde oddávalo. Jedna taková svatba prý skončila tragicky, když si jedna slečna z Loun měla brát zámožného pána z Prahy, kterého jí vybrali rodiče. Ta ale měla ráda kočího ze statku, který u nich jezdil. Před svatbou měla přání, aby jí vezl na oddavky z Loun právě on. Ten neodmítl. Když přijel nahoru, tak kočí strhl koně do ze srázu, směrem k obci Raná. A všichni se zabili, praví zápis.

Další pověst popisuje jednu z poutí. Mělo se prý stát 24. dubna roku 1637 (?), kdy pan farář Bílek kázal mši. Před kapličkou se ale strhla velká rvačka, proto, že libčeveští mohli na pouti prodávat pivo a lounští jen víno. Ti ale převezli s sebou pivo a to se nelíbilo libčeveským. A tak se strhla mela, o které se povídalo široko daleko. Pan farář vyšel z kaple, aby uklidnil rváče, ovšem i on si odnesl šrámy na duši i na těle.

Poslední zápis pochází z roku 1938, kdy návštěvníci vysadili pod kopcem dvě lípy. Stalo se tak na počest automobilového závodníka, který autem vyjel na kopec. Je-li to pravda, možná bude někde v kronikách zápis… Ladislav Bába


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video