Úvod   /   Zprávy   /   Pověsti z kopce Oblíku

Pověsti z kopce Oblíku

Ladislav Bába 2021-02-11 16:18:00

Před časem jsem dostal starý arch papíru s tajemný článečkem ,,Pověsti z kopce Oblíku“. Vzpomněl jsem si tím i na vyprávění přátel, že na kopci stála kaplička a že se zde konala řada společenských akcí. Dokonce jsem slyšel, že kdosi na kopec vyjel na motorce či automobilem…

V onom dokumentu se píše, že se na Oblíku konala vždy 24. dubna mše u příležitosti pouti. A také se zde oddávalo. Jedna taková svatba prý skončila tragicky, když si jedna slečna z Loun měla brát zámožného pána z Prahy, kterého jí vybrali rodiče. Ta ale měla ráda kočího ze statku, který u nich jezdil. Před svatbou měla přání, aby jí vezl na oddavky z Loun právě on. Ten neodmítl. Když přijel nahoru, tak kočí strhl koně do ze srázu, směrem k obci Raná. A všichni se zabili, praví zápis.

Další pověst popisuje jednu z poutí. Mělo se prý stát 24. dubna roku 1637 (?), kdy pan farář Bílek kázal mši. Před kapličkou se ale strhla velká rvačka, proto, že libčeveští mohli na pouti prodávat pivo a lounští jen víno. Ti ale převezli s sebou pivo a to se nelíbilo libčeveským. A tak se strhla mela, o které se povídalo široko daleko. Pan farář vyšel z kaple, aby uklidnil rváče, ovšem i on si odnesl šrámy na duši i na těle.

Poslední zápis pochází z roku 1938, kdy návštěvníci vysadili pod kopcem dvě lípy. Stalo se tak na počest automobilového závodníka, který autem vyjel na kopec. Je-li to pravda, možná bude někde v kronikách zápis… Ladislav Bába


Napsal(a): Ladislav Bába

Komentáře

Nabídky práce

Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Koštice ředitel/ka ZŠ a MŠ

Obec Koštice vyhlašuje konkurz na místo ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Koštice. Uzavírka přihlášek 31.3.2023. Nástup 1.8.2023. Více info na stránkách obce a školy.
Tel.: 602680130
WWW: https://obeckostice.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video
Žatec: krmení kachen u řeky

V neděli 19. 2. vysvitlo sluníčko - rodiny s dětmi vyrazily k Ohři ke kačenkám :-)

Přehrát video